İstanbul'daki dönüşüm çalışmalarıyla aynı zamanda düşük katlı binalar oluşturuluyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakEmlak ProjeleriİnşaatSektörel

İstanbul’daki dönüşüm çalışmalarıyla aynı zamanda düşük katlı binalar oluşturuluyor

İstanbul'daki dönüşüm çalışmalarıyla aynı zamanda düşük katlı binalar oluşturuluyor

İstanbul’da kentsel dönüşüm çalışmaları riskli yapıların güvenli yapılara dönüştürülmesi adına büyük önem taşırken aynı zamanda şehrin dokusunu da etkiliyor.

Son yıllarda uygulanan yatay mimarili yapılar ile gökdelen tarzı yüksek katlı binaların sayısı artmıyor.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, İstanbul’da sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında konuştu. 22 ilçede dönüşüm çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Bulut, bu çalışmalar kapsamında 80 bin konutun projelendirildiğini ifade etti.

Milliyet’te yer alan habere göre, TOKİ’nin İstanbul’daki çalışmalarından en önemlisinin Esenler’deki proje olduğunu belirten Bulut, Esenler’de 50 bin konut üretileceğini aktardı.

ZEMİN+5 KATLI BİNALAR

İstanbul’da gökdelenlere karşı zemin+5 katlı binalar üretileceğini kaydeden TOKİ Başkanı Ömer Bulut, “İstanbul’da, gökdelenlerin bu kadar olduğu bir yerde biz tamamen zemin +5’ten taviz vermeyeceğiz” diye konuştu.

Yüksek katlı planlanan projelerde revize yapıldığından bahseden Bulut, “Gaziosmanpaşa’da belediyenin bizden önce başlatmış olduğu proje vardı. Projeyi ilk incelediğimizde 25 kata varan bloklar vardı, 10’a indirdik. Bir başka kentsel dönüşümümüz Üsküdar Kirazlıtepe Çamlıca Camisi’nin etrafıyla ilgili. Bin 876 konut. Yine mevcuttaki konut sayısından daha az konut inşa ederek burada dönüşümü sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

ESENLER’DE REZERV KONUTLAR ÜRETİLİYOR

Esenler’deki projenin kendileri açısından önemli olduğunu ifade eden TOKİ Başkanı Bulut, “Aşağı yukarı 10 milyon metrekareye yakın, askeriyeden alınmış bir alan etrafında birçok ilçeyi barındırıyor. Bu rezerv konutlar dönüşüm için kullanılacak. Esenler bölgesini güney ve kuzey rezerv alanı olarak ikiye ayırdık. Güneyde toplam 7 bin 29 konut üretiyoruz. Kuzeyde 34 bin 562 konut yapacağız, 2021’de gireceğiz” ifadelerini kullandı.