İstanbul'daki emlak piyasasında sorunlar devam ediyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

İstanbul’daki emlak piyasasında sorunlar devam ediyor

İstanbul'daki emlak piyasasında sorunlar devam ediyor

Eylül ayına doğru megakent İstanbul’da kiralık konut piyasasında büyük hareketlilik yaşandı. Üniversitelerin yeniden açılışa hazırlanması, artan düğünler, memur tayinleri gibi birçok nedene bağlı olarak kiralık konuta olan talep arttı. Talepte olan büyük canlılık beraberinde fiyatlarda artışı doğurdu.

Dünya’da yer alan habere göre, Türkiye’de en çok üniversite öğrencisinin yer aldığı İstanbul’da 1.8 milyon civarında üniversite öğrencisi bulunuyor. Buna rağmen İstanbul’da yalnızca 100 bin öğrenciye yetecek yurt yatağı olduğu ifade ediliyor. 500 bin öğrencinin yurt bulamadığı, kiralık ev bulmakta da güçlükler yaşadığı dile getiriliyor.

“ÖZEL SEKTÖRÜN DE YATIRIM YAPMASI GEREKEN BİR ALAN”

İstanbul’daki öğrencilerin barınma sorunu hakkında değerlendirmelerde bulunan Univa markasıyla bu alanda hizmet sunan Erkanlı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Erkanlı, İstanbul’daki yurtların toplam yatak kapasitesinin 100 binken, İstanbul’daki öğrencilerin 3 te 1’nin yani yaklaşık 600 binin şehir dışından geldiğine dikkat çekerek, “Bu sayı her geçen gün artıyor. Bunun dışında artan yabancı üniversite öğrencileri de bu sayıya eklemek gerekiyor. Bu da zaten yetersiz olan yurt kapasitesine ciddi bir baskı oluşturuyor. Devlet, vakıf ve özel yurtların yatak kapasitesi 100 bin adet olduğu düşünülürse en az 500 bin adet yatak ihtiyacı bulunmakta. Bu bakımdan devlet yatırımları dışında özel sektörün de yatırım yapması gereken bir alan” ifadelerini kullandı.

KİRALARDA CİDDİ ARTIŞ!

Yurtlarda istediğini alamayan öğrenciler kiralık konut arayışına giriyor. Ancak bu sefer kira bedelleri onları karşılıyor. İstanbul’da öğrenci nüfusunun yüksek olduğu Beşiktaş, Şişli, Kadıköy, Ataşehir ve Eyüp ilçelerinde stüdyo ve 1 oda 1 salon tipindeki öğrenci evlerinde kira fiyatları, yaklaşık 1,5 kat artarak 70-80 TL metrekarelik bir konutta 3 bin 500-4 bin TL seviyesine kadar çıktığı belirtildi.

İstanbul'daki emlak piyasasında sorunlar devam ediyor
Denizli Oto Ekspertiz