İstanbul'daki kentsel dönüşüm çalışmalarında önemli bir süreç başladı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Kentsel Dönüşüm

İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmalarında önemli bir süreç başladı

İstanbul'daki kentsel dönüşüm çalışmalarında önemli bir süreç başladı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından deprem tehlikesine karşı riskli yapılara yönelik kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı.

İBB’nin iştirak şirketleri olan KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ tarafından hayata geçirilen ‘İstanbul Yenileniyor’ uygulaması, İstanbullular tarafından ilgi gördü.

Sözcü’de yer alan habere göre, İstanbul’da kentsel dönüşümü hızlandırmak için hayata geçirilen İstanbul Yenileniyor Platformu’na bugüne kadar 37 ilçenin 404 mahallesinden bin 390 parselden, bin 601 başvuru geldi. Bunlardan kriterleri sağlayan ve ilk aşamayı tamamlayan 582 başvuruya, bilgilendirme formu gönderilerek ilk aşama tamamlandı. Bu başvuru sayısı, bir parselde birden fazla yapı olduğu için 3 bin 600’den fazla yapıda; 35 bin konut, 2 bin 500 ticari birime denk geliyor. Bu sayının 140 bin kişiyi ilgilendirdiği belirtiliyor.

Söz konusu uygulamaya en fazla başvuru alınan ilçeler sırasıyla Kadıköy, Küçükçekmece, Kartal, Eyüpsultan, Bahçelievler, Fatih, Bağcılar, Üsküdar, Maltepe ve Pendik olarak belirtildi.

3’TE 2 ÇOĞUNLUK İLE SÜREÇ BAŞLIYOR

Geçtiğimiz gün KİPTAŞ’ın kentsel dönüşüm projesi olan Locamahal’in teslim töreninde ‘İstanbul Yenileniyor’ uygulaması hakkında konuşan KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, süreç hakkında verdiği bilgilendirmede, “Evinin deprem tehdidi altında olduğunu düşünen İstanbullular; bilgi almak, yol haritası çıkarmak, binalarını yenilemek için ellerinde dosyalarla kapı kapı dolaşmak yerine istanbulyenileniyor internet sitesine girip, birkaç bilgi ile kaydolarak yenileme başvurusunu yapıyor. Finans kuruluşu ya da müteahhitlerle muhatap olmadan, kendilerine özel hazırlanan bir taslak proje üzerinden yenileme bedelini öğreniyor. Bu noktada vatandaşın en önemli sorumluluğu, uzlaşı süreçlerini hızlandırması, 3’te 2 çoğunluğu sağlaması ve yenileme bedeli üzerinden anlaşarak, yapılarının yenilenmesi için adım atması” ifadelerini kullandı.

İstanbul'daki kentsel dönüşüm çalışmalarında önemli bir süreç başladı
Denizli Oto Ekspertiz