İstanbul'daki metro şantiyelerinde çalışmalar sürüyor. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

İstanbul’daki metro şantiyelerinde çalışmalar sürüyor.

İstanbul Anadolu yakasında hayata geçirilmeye hazırlanan Çekmeköy-Sancaktepe metro hattında çalışmalar sürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, çalışmaların sokağa çıkma yasağının olduğu günde de devam ettiği metro şantiyesinde incelemeler yaptı.

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı’nın 2017’de ihale edildiğini ve aynı yılın sonunda alınan kararla durdurulduğunu hatırlatan İmamoğlu, “Geçen yıl, 110 milyon Euro’luk bir dış kredi temini yaptık bu hattımıza ve çalışmaları başlattık Kasım ayında. O günden bugüne yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Hemen Sancaktepe Belediyesi’nin oradaki istasyondan bir başlangıç yapmıştık. Oradan başlayan TBM’ler, şu anda yerin altında görevine devam ediyor Çekmeköy istikametine. Buradaki hatla ilgili şöyle bir önemli karar aldık: Kısmi açılışlarla yolumuza devam etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“ŞEHİR HASTANESİ İÇİN ÖNEMLİ BİR HAT”

Çekmeköy-Sancaktepe Şehir Hastanesi Metrosunu 2022 yılına yetiştirme hedeflerinden bahseden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “O yönde çalışmalarımız sürüyor. Aktif bir hat olacağını düşünüyoruz. İlerleyen yıllarda, 3 diğer metro hattı ile de kesişen bir özelliği var. Bu yönüyle de önemsiyoruz. Bostancı-Dudullu, Göztepe-Ümraniye ve Marmaray’la kesişen bir hat olma özelliğine sahip olacak. Dolayısıyla mühim bir hat. Hem Sancaktepe hem Çekmeköy için çok kıymetli hem de Şehir Hastanesi için çok kıymetli” şeklinde konuştu.

İstasyondaki çalışmalarda son durumu aktaran İmamoğlu, Sancaktepe Şehir Hastanesi İstasyonu için beton dökme işlemlerini başlattıklarını belirterek, “Çok yakın zamanda, bir-iki hafta içinde buradaki istasyonun yer teslimi yapılacak. Yoğun bir şekilde de istasyon çalışmaları başlayacak” diye konuştu.