İstanbul'un bazı ilçelerinde kira artışının yüzde 60'ları bulduğu belirtildi. | intHaber.com
Emlak

İstanbul’un bazı ilçelerinde kira artışının yüzde 60’ları bulduğu belirtildi.

İstanbul'un bazı ilçelerinde kira artışının yüzde 60'ları bulduğu belirtildi.

İstanbul’da Eylül ayıyla birlikte kiralık konut piyasasının oldukça hareketlenmesi bekleniyor. Bu dönemde üniversitelerin yeniden açılışa hazırlanması, yeni evlilerin ev arayışı, kentsel dönüşüm nedeniyle ev arayışlarının artması gibi etkenlerle kiralık konuta olan talep arttı.

AA’nın aktardığı habere göre, sektör temsilcileri, İstanbul’da kiralık konutlara karşı oluşan talep sonrasında fiyatlarda da ciddi artışların olduğunu ifade ediyor. Hatta bazı fırsatçı ev sahiplerinin TÜFE kuralına uymadan kira artışlarına gittiği belirtiliyor.

Fırsatçı ev sahiplerine karşı son zamanlarda şikayetlerin arttığı belirtiliyor. Bunun yanı sıra kira artışlarının bazı bölgelerde yüzde 60’ları da bulduğu ifade ediliyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DE KİRALARI ETKİLEDİ

İstanbul’daki konut kira piyasası hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, “Anadolu Yakası’nda Kadıköy, Bostancı, Göztepe gibi semtlerde yüzde 50-60’lara varan, hatta daha fazla artış var. 1-2 sene önce 3 bin TL’ye bulduğunuz evi şu anda 4-5 bin TL’den aşağı bulamıyorsunuz. Avrupa Yakası’nda da bu hikaye Avcılar’da başladı” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm çalışmalarının da kiraları etkilediğini belirten Aşa, “Kiralardaki fahiş artışlar ilk olarak kentsel dönüşümle başladı. Merkez ilçeler bu yükselişten o bölgelerdeki kadar etkilenmedi ama Avcılar’da 1000 TL’lik ev, 2 bin 500 TL’ye çıktı, Suadiye’de, Bostancı’da kiralar 4-5 bin TL’ye çıktı” ifadelerini kullandı.

“FAHİŞ FİYAT ARTIŞI VAR”

Kira fiyatlarındaki artışları değerlendiren Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük ise, “Kira artışlarındaki yüksekliğe ilişkin çok sayıda şikayet alıyoruz. Kiralarda fahiş fiyat artışı var. Ev sahipleri TÜFE kuralına uymuyor, daha da arttırmak istiyor ve çeşitli bahanelerle mevcut kiracıyı çıkarıp daha yüksek kirayla evlerini kiraya vermek istiyor” şeklinde konuştu.

İstanbul'un bazı ilçelerinde kira artışının yüzde 60'ları bulduğu belirtildi.