İstanbul'un konut satış verilerine dair yeni bilgiler paylaşıldı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncelSektörel

İstanbul’un konut satış verilerine dair yeni bilgiler paylaşıldı

İstanbul'un konut satış verilerine dair yeni bilgiler paylaşıldı
İstanbul Büyükşehir Belediye kuruluşu olan İstanbul İstatistik Ofisi tarafından megakentin Temmuz ayı konut satış raporu paylaşıldı.

Raporda, yılın ilk 6 ayında İstanbul’da yaşanan konut satış rakamları da ele alındı.

Rapora göre, Haziran ayında İstanbul’da toplam 25 bin 833 adet konut satılırken Ocak-Haziran arası dönemde ise toplam 108 bin 051 adet konut satıldı.

İstanbul’da yılın ilk 6 ayında satılan konut sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.6 oranında artış gösterirken Türkiye genelindeki satışta yüzde 11.5’lik azalma yaşandı.

İKİNCİ EL KONUT TERCİH EDİLDİ

İstanbul’da yılın ilk 6 ayında satılan konutların 72,5’i ikinci el konut olarak görülürken 27,5’i ilk el satışlarda oldu. Bu dönemde ikinci el konut satışları yıllık bazda yüzde 7.1 oranında arterken sıfır konut satışlarında yüzde 10.4 azalış oldu. Öte yandan İstanbul’da yılın ilk altı ayında konutların yüzde 21’i ipotekli olarak satıldı.

AVRUPA YAKASI SATIŞLARIN BÜYÜK KISMINI OLUŞTURDU

2021 yılının Ocak-Haziran arası döneminde konut satışlarının yüzde 64,4’ü Avrupa Yakası’nda olurken yüzde 35,6’sı ise Anadolu Yakası’nda görüldü. Avrupa Yakası’nda yapılan konut satışları bir önceki senenin aynı dönemine oranla yüzde 8,3, Anadolu Yakası’nda ise yüzde 16 oranında düşüş gösterdi.

Söz konusu dönemde bir önceki yılın aynı dönemine oranla en yüksek azalış yüzde 19 ile Sancaktepe’de, en yüksek artış ise yüzde 66 ile Zeytinburnu’nda oldu.

YABANCILARA SATIŞTA ARTIŞ

Türkiye genelinde yabancılara konut satışının büyük bölümünü oluşturan İstanbul’da satışlar artış yakaladı. Yılın ilk yarısında İstanbul’daki yabacılara konut satışı, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 47 oranında artış gösterdi. Öte yandan Türkiye’de yabancılara yapılan toplam konut satışlarının yüzde 49’u İstanbul’da oldu.

İstanbul'un konut satış verilerine dair yeni bilgiler paylaşıldı
Denizli Oto Ekspertiz