İstanbul'un raylı ağına yeni hatlar ekleniyor | intHaber.com
Güncel

İstanbul’un raylı ağına yeni hatlar ekleniyor

İstanbul Avrupa Yakasında yeni bir metro hattı daha İstanbulluların hizmetine sunuldu.

İstanbul Avrupa Yakasında yeni bir metro hattı daha İstanbulluların hizmetine sunuldu.

5 ilçeden geçen Ataköy-İkitelli Sanayi-Olimpiyat Metro Hattının 1’inci etabını oluşturan iki istasyon, bugün düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Ataköy-Olimpiyat Metro Hattında Bahariye ve Masko istasyonları hizmete açıldı. Bu iki istasyon, şu an kullanılmakta olan İkitelli Sanayi, Ziya Gökalp Mahallesi ve Olimpiyat istasyonları ile sinyalizasyon entegrasyonu yapılarak birleştiriliyor.

Projenin birinci etabı açılışı için bugün düzenlenen törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu katılım gösterdi.

2. ETAP 2022’DE AÇILACAK

12 istasyondan oluşan Ataköy-İkitelli Sanayi-Olimpiyat Metro Hattının ikinci etabı 2022 yılında hizmete açılacak. Proje, Avrupa Yakasında Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece ve Başakşehir ilçelerinden geçiyor.

ATAKÖY-OLİMPİYAT METRO HATTI İSTASYONLARI

10 dakika aralıkla sefer yapılması planlanan hattın durakları ise şu şekilde:

1- Ataköy
2- Yenibosna
3- Çobançeşme
4- Kuyumcukent
5- Doğu Sanayi
6- Mimar Sinan
7- Evren Mahallesi
8- İkitelli Caddesi
9- Mehmet Akif
10- Bahariye
11- Masko
12- İkitelli Sanayi

DİĞER HATLARLA ENTEGRE OLACAK

Ataköy-İkitelli Metro Hattı, birçok proje ile entegre olacak. Proje; İkitelli istasyonunda Başakşehir-Olimpiyat- Kirazlı Metro Hattının Olimpiyat – İkitelli Sanayi kesimiyle, Mehmet Akif istasyonunda Kabataş-Mahmutbey-Esenyurt metrosuyla, Mimar Sinan Cad. istasyonunda Yenikapı-Kirazlı-Halkalı metrosuyla, Yenibosna istasyonunda Yenikapı-Atatürk Havalimanı Metro Hattı ve Metrobüsle, Ataköy istasyonunda ise Marmaray ile entegre olacak.

İstanbul Avrupa Yakasında yeni bir metro hattı daha İstanbulluların hizmetine sunuldu.