İyi Parti-HDP arasındaki polemik büyüyor! Meral Akşener HDP'li Öndere: İspatla! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Siyaset

İyi Parti-HDP arasındaki polemik büyüyor! Meral Akşener HDP’li Öndere: İspatla!

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, HDP’nin görüşme iddiasını ispatlaması gerektiğini söyledi. HDP’li Önder ise “Hatırları hoş olsun diye isim verecek değilim.” dedi.

İyi Parti ile terör örgütü PKK’nın siyasi kanadı HDP arasındaki ittifak polemiği devam ediyor.

Tartışmaların fitilini, HDP’li Sırrı Süreyya Önder’in itirafı ateşledi.

“Bize aracı gönderen parti bize koordinat biçemez”

Önder, “Bize aracı gönderen, ‘Şurada kiminle çalışalım? Nasıl yapalım?’ diye fikrimizi merak eden parti, bugün bize koordinat biçemez. İyi Parti’yi kastediyorum, ‘Bizim nazarımızda şuradadır’ diyemez. Bu saygısızlığı bugün yapabiliyorlarsa o gün bizim bu ilkesel şeyi dayatmış olmamamızdandır.” ifadelerini kullandı.

Akşener: İsnat eden bunu ispat etmekle görevlidir

HDP’li Önder’in itirafı siyaset gündeminin merkezine oturdu. Milliyetçi söylemlerde bulunmasına rağmen terör örgütü PKK’nın siyasi kanadı HDP ile ittifak yaptığı ortaya çıkan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, iddiaları yalanladı.

Akşener, yaptığı açıklamada, “Ne benim ne arkadaşlarımın HDP’ye, ‘Biz nerede? Ne yapalım?’ diye bir soru sormuşluğumuz kesinlikle yoktur. Şimdi isnat eden bunu ispat etmekle görevlidir.” dedi.

Önder: Spekülasyon işimiz değildir, bilmeyiz

Akşener’in çağrısına Sırrı Süreyya Önder, cevap verdi ama isim vermedi.

Medyascope’a özel bir açıklama gönderen HDP’li Sırrı Süreyya Önder, “Vaktinde, görüşmekten bitap düşenler bile bunun üzerinde tepinip duruyorlar. Görüşenler, bir kez bile ‘Görüştük kardeşim, ne var bunda?’ demedikçe de bu kör dövüşü, bir hükmetme yöntemi olarak sürüp gidecek. Spekülasyon işimiz değildir, bilmeyiz. Şimdi herkes, görüşmenin ‘suç’ olduğunda milli birlik ve beraberlik sağlamış, bizden de failini istiyorlar.

Önder: Hatırları hoş olsun diye isim verecek değilim

Hatırları hoş olsun diye isim verecek değilim, böyle bir yaklaşım bunun ‘suç’ olduğunu benim de kabul etmem anlamına gelecektir. Gelip giden aracılar, isterlerse kendilerini ve konuşulanları açıklayabilirler. Bu görüşmelerin seçim ya da aday gündemli/zamanlı olmadığını söylemem bir borçtur ama. Bu akıllarla değil siyaset yapmak, 5 yaşındaki çocuğa bir bardak süt bile içiremezsiniz. Dolayısıyla, bizimle görüşmek değil, görüşmemek ayıptır, günahtır, eksiktir.” ifadelerini kullandı.