İzmir deprem konutlarında ödeme detayları da belli oldu. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

İzmir deprem konutlarında ödeme detayları da belli oldu.

İzmir deprem konutlarında ödeme detayları da belli oldu.
İzmir deprem konutlarında ödeme detayları da belli oldu.

Geçtiğimiz hafta Ege Denizi’nde meydana gelen deprem sonrası İzmir’in birçok ilçesinde yıkımlar meydana gelmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından şehirde hasar tespit çalışmaları sürdürülüyor.

Depremzedelerin barınma sorununu çözmek adına ise deprem konutlarının çalışmalarına başlandı. İzmir’de 5 bin deprem konutunun üretileceği açıklandı. TOKİ tarafından inşa edilecek konutların 1 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.

18 YILDA ÖDENECEK

AA’nın aktardığı habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmirli depremzedeler ile buluştu ve yapılacak çalışmaları onlara aktardı.

İzmir’de sürdürülecek kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgiler veren Bakan Kurum, “İzmir depreminden sonra hasar tespit ve hak sahipliği çalışmaları sonucunda yıkılan ve ağır hasarlı binalar için yani AFAD’dan hak sahibi olanlar, yerinde veya rezerv yapı alanında yeni yapılacak konutlardan alacaklar. Yerinde yapılacak yeni konutlar zemin+5 katı geçmeyecek ve 2+1 şeklinde olacak. 3+1 konutlardan almak isteyenler rezerv yapı alanındaki konutlardan alabilecekler” ifadelerini kullandı.

Deprem konutlarında ödemelerin faizsiz olacak ve eşit taksitlerle olacağının altını çizen Bakan Kurum, “AFAD’dan hak sahibi olanlar için yeni yapılacak konutların maliyeti hesaplanacak. Maliyetlerden yüzde 40-50 indirim yapılacak. Çıkan tutarı vatandaşlarımız ilk 2 yılı ödemesiz olmak üzere 18 yılda ödeyecek” diye konuştu.

ORTA HASARLI BİNALARA DA DESTEK

Hasar tespit çalışmalarında riskli veya orta hasarlı binaların da dönüşüme alınacağından bahseden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Hasar tespit çalışmalarına göre orta hasarlı olan ve risk teşkil eden binalarda oturanlar da kentsel dönüşüm uygulamalarına göre yerinde veya rezerv yapı alanındaki konutlardan uygun ödeme koşullarına yakın bir şekilde konut sahibi olabilecekler. Ayrıca orta hasarlı binalarda oturan vatandaşlarımıza Bakanlığımızca taşınma ve kira yardımı yapılacak” şeklinde konuştu.

Denizli Oto Ekspertiz