İzmir depreminde hasar alan ve dönüşüm bekleyen yapılar için çalışma sürdürülüyor | intHaber.com
GüncelKentsel Dönüşüm

İzmir depreminde hasar alan ve dönüşüm bekleyen yapılar için çalışma sürdürülüyor

İzmir depreminde hasar alan ve dönüşüm bekleyen yapılar için çalışma sürdürülüyor.

30 Ekim 202 tarihinde İzmir’de meydana gelen depremde orta hasar alan yapılarda güçlendirme yapılmadan oturulmayacağı kararı alındı. Bu binalarda yaşam süren vatandaşların düşük faizli konut kredisi talebi oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin aktardığı habere göre, 30 Ekim depreminde hasar gören orta hasarlı binaların dönüşümü için Dünya Bankası’ndan alınması planlanan 340 milyon dolarlık kredi için ortak çalışma kararı alındığı ifade edildi.

Çalışmaları hızlandırmak için diğer siyasi partilere ziyaretlerde bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu süreci hızlandıracak adımları beraber atacağız. Türkiye’ye ilham verecek örnek bir çalışmayı birlikte yapacağız” diye konuştu.

“SÜREÇ DEVAM EDİYOR”

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’yi ziyaret eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, toplantı sonrası yaptığı açıklamalarda, “Öncelikle Kerem Ali Sürekli ve Özgür Hızal’a gösterdikleri ev sahipliği için çok teşekkür ediyorum. Gündemimizde Dünya Bankası’ndan gelmesi beklenilen 340 milyon dolarlık kentsel dönüşüm kredisiyle ilgili çalışma vardı. Bunu tekrar gözden geçirdik. Bununla ilgili Dünya Bankası ile üç-dört aydır süren bir müzakere süreci vardı. Hazine Bakanlığı ve İller Bankası ile görüşmelerimiz de devam etti. Bir mutabakat söz konusu oldu ama henüz imzalanmış bir sözleşme yok. Dünya Bankası Türkiye temsilcisiyle mutabakata vardık ama Hazine Bakanlığı’nın onayı ve garantisi olması gerekiyor. Bu süreç devam ediyor” ifadelerini kullandı.

İzmir’de ortak bir irade ile hareket edileceğini belirten Başkan Soyer, “Bu süreci hızlandıracak adımları beraber atacağız. Hem İller Bankası hem Hazine Bakanlığı bürokratlarının Büyükşehir bürokratlarıyla birlikte çalışmasını ve bu süreci sonlandırmasını canı gönülden arzu ediyoruz. Vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyetleri gidermek için el birliğiyle çalışacağız ve bunu Sayın Cumhurbaşkanımıza da arz edeceğiz. Olumlu bir sonuç da alacağımızı düşünüyorum. Ama bugünkü toplantının daha değerli bir sonucu var ki o da kentsel dönüşüm için İzmir’de ortak iradeyle birlikte çalışmaya karar vermemiz. Belki Türkiye’de şimdiye kadar başarılmamış ama başarılması sayesinde Türkiye’ye ilham verecek örnek bir çalışmayı birlikte gerçekleştireceğiz. Dünya Bankası’ndan gelecek krediyle yapılacak konut miktarı, İzmir’de vatandaşlarımızın yaşadığı bütün mağduriyeti gidermeyecek. Orta hasarlı binalarla ilgili bir çözüm getirecek ama geride daha 50-60 bin konut benzer taleplerde bulunacak. İşte bu talepleri en kısa sürede karşılayabilmek adına birlikte çalışma iradesini ortaya kolduk” şeklinde konuştu.

İzmir depreminde hasar alan ve dönüşüm bekleyen yapılar için çalışma sürdürülüyor.