İzmir depreminden büyük yara alan Bayraklı'da binalar için düzenleme yapılıyor | intHaber.com
EmlakKentsel Dönüşüm

İzmir depreminden büyük yara alan Bayraklı’da binalar için düzenleme yapılıyor

İzmir depreminden büyük yara alan Bayraklı'da binalar için düzenleme yapılıyor

30 Ekim 2020 günü Ege Denizi Seferihisar açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremden en fazla etkilenen ilçe olan Bayraklı’da benzer acıların yaşanmaması adına yoğun çalışma yürütülüyor.

İlçede kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazanırken imar planlarına yönelik fikirler de tartışılıyor.

İzmir’in yerel gazetelerinden İz Gazetesi’nin aktardığı habere göre, Bayraklı Belediyesi’nin Mayıs ayı meclis toplantısında inşaat çalışmalarına yönelik konular tartışıldı.

Meclis toplantısında, Bayraklı’nın 5. Yıl, Fuat Edip Baksı, Osmangazi, Manavkuyu, Mansuroğlu, Adalet, Tepekule, Soğukkuyu, Postacılar, Onur, Yamanlar ile Org. Nafiz Gürman mahallelerini kapsayan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Plan Notu önerisi görüşüldü.

SONRAKİ OTURUMDA GÖRÜŞÜLECEK

Söz konusu 12 mahallede kat sınırlaması için bugüne kadar herhangi bir sınır koyulmadı. Bu bölgeleri kapsayan alanda yapılacak yeni binalarda kat sınırlamasına dair önerinin bir sonraki oturumda görüşülmek üzere ‘acil’ kaydıyla komisyonlara gönderildiği öğrenildi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DEVAM EDİYOR

30 Ekim İzmir Depreminden sonra Bayraklı ilçesinin yapı stoku tartışılır hale gelmişti. Depremden sonra ilçede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm seferberliği başlatılmıştı.

Bayraklı’da hayata geçirilecek kentsel dönüşüm konutlarının deprem tehlikesine karşı güvenli bir şekilde ve sağlam bir zemin üzerinde kurulduğu biliniyor. İnşaat çalışmalarının sürdüğü bu projelerde ilk konut teslimlerinin Ağustos ayında yapılması planlanıyor.

İzmir depreminden büyük yara alan Bayraklı'da binalar için düzenleme yapılıyor