İzmir depreminden en fazla hasar alan bölge Bayraklı'da çalışmalar sürüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

İzmir depreminden en fazla hasar alan bölge Bayraklı’da çalışmalar sürüyor

İzmir depreminden en fazla hasar alan bölge Bayraklı'da çalışmalar sürüyor

30 Ekim günü Seferihisar açıklarında meydana gelen ve başta Bayraklı olmak üzere birçok İzmir ilçesinde yıkıcı etki bırakan depremden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çalışmaları başladı.

Bayraklı’da acil yıkımın olması gerektiği belirtilen 71 binanın 67’sinin yıkıldığı öğrenildi. İlçede ağır hasarlı olduğu tespit edilen binalarla ilgili muhtarlıklara gönderilen listelerin 30 günlük askı süresinin 14 Aralık’ta sona ereceği belirtildi.

ZEMİN ETÜT ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Bayraklı ilçesi Refik Şevket İnce Mahallesi Bayraklı Şehir Hastanesi yanında rezerv alan olarak belirlenen 1 milyon 380 bin metrekarelik bölgede zemin etüt çalışmaları, imar ve proje çalışmaları yürütülüyor. Bu alanda yürütülen çalışmaların tamamlandığı belirtildi.

Bu bölgede ilk etapta depremzedeler için 3 bin konut inşa edilecek. Konutlar zemin+4-5 katı geçmeyecek. Yatay mimari tasarımıyla oluşturulacak binalar depreme karşı güvenli yapı çizecek. Öte yandan konutlar için uzun vadede kolay ödeme seçenekleri sunulacak.

KİRA DESTEĞİ 42 MİLYON TL’Yİ AŞTI

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından depremzedelere yönelik dayanışma kampanyasına tüm Türkiye’den destek yağdı. Yapılan bilgilendirmede, ‘Bir Kira Bir Yuva’ kampanyasına taahhüt edilen kira desteği 42 milyon 233 bin TL’ye ulaştığı belirtildi.

Kampanyanın 7 Aralık günü saat 17:00 itibarıyla sona ereceğini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir’de dayanışmanın tarihini yazdık, yaralarımızı dayanışmayla sardık. Depremin ardından hiçbir yurttaşımızı aç açıkta bırakmadık. Geçici çözüm olarak çadır kurduk, depremzedelerimizin oralarda rahat etmesi için elimizden geleni yaptık. Kış gelmeden hiçbir yurttaşımızı çadırlarda bırakmayacağız dedik ve ne mutlu bize ki çok kısa bir süre içinde hepsinin başını sokabileceği bir çatı sağlayabildik. Bunların hepsini birlikte yaptık” ifadelerini kullandı.

İzmir depreminden en fazla hasar alan bölge Bayraklı'da çalışmalar sürüyor
Denizli Oto Ekspertiz