İzmir gayrimenkul piyasasını yakından ilgilendiren Buca metrosunda çalışmalar başlıyor | intHaber.com
EmlakGüncel

İzmir gayrimenkul piyasasını yakından ilgilendiren Buca metrosunda çalışmalar başlıyor

İzmir gayrimenkul piyasasını yakından ilgilendiren Buca metrosunda çalışmalar başlıyor

İzmir’in son yıllarda hareketli emlak piyasasına sahip ilçesi Buca’da uzun zamandır metro projesi gündemdeydi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalarla ilçeye metro ağı kazandırılacak. Buca metrosu, aynı zamanda birçok bölgenin gayrimenkul piyasasına da şimdiden doping etkisi yarattı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından aktarılan bilgiye göre, Üçyol-Buca Metro Hattı’nda ihale süreci resmen başlıyor. Projenin inşaat ihalesinde istekli firmaların birinci aşama yeterlilik dosyaları, 28 Mayıs Cuma günü açılacak.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) resmi internet sitesinde online ortamda açılacak dosyalar ihale komisyonu tarafından incelenecek. Değerlendirmelerin ardından yeterli bulunan katılımcılar, ikinci ihale sürecine davet edilecek.

İNŞAAT ÇALIŞMALARI BU YIL BAŞLAYACAK

Üçyol-Buca Metro Hattı’nda inşaat sürecinin bu yıl içerisinde başlaması bekleniyor. Projenin dört yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor. Öte yandan proje dahilinde 80 bin metrekare kapalı alan olacak ve ‘Bakım, Atölye ve Depo Binası’ da çalışmalar kapsamında inşa edilecek.

10 İSTASYONDAN OLUŞACAK

13.5 kilometre uzunluğuna sahip olacak Üçyol-Buca Metro Projesi, 1 milyar 70 milyon Euro yatırımla hayat bulacak. Proje, Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü – Çamlıkule arasında hizmet verecek.

Projenin istasyonları ise şu şekilde olacak: Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar, Hasanağa Bahçesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Koop ve Çamlıkule.

Buca metrosu aynı zamanda İzban ile entegre olacak. Proje, Şirenyer durağında İzbanla, Üçyol durağında ise F.Altay-Bornova metrosuyla entegre olacak.

İzmir gayrimenkul piyasasını yakından ilgilendiren Buca metrosunda çalışmalar başlıyor