İzmir Gaziemir'deki 1'inci etap kentsel dönüşüm çalışmaları için protokol imzalandı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Kentsel Dönüşüm

İzmir Gaziemir’deki 1’inci etap kentsel dönüşüm çalışmaları için protokol imzalandı

İzmir Gaziemir'deki 1'inci etap kentsel dönüşüm çalışmaları için protokol imzalandı

İzmir’in Gaziemir ilçesinde kentsel dönüşüm çalışmaları başlıyor. Aktepe ve Emrez mahallerinde hayata geçirilecek dönüşüm projesi için İzmir Büyükşehir iştiraki İZBETON ile sözleşme imzalandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin aktardığı habere göre, sözleşme töreni sonrası açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bugün 300 konut için ve 150 milyon liranın üzerinde bir bütçeyle Aktepe ve Emrez’de yapım işi için süreç başlıyor. O yüzden çok gururlu ve heyecanlıyız” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM HIZLANDI

İzmir’i güvenli bir şehir haline getirmek için ruhsatlı yapılar için de dönüşüm hareketi başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, gecekondu alanlarıyla ruhsatsız kaçak yapıların bulunduğu altı bölgedeki kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verdi.

İZBETON’un ihale sürecine dahil edilmesiyle Örnekköy’de üçüncü ve dördüncü etap, Ege Mahallesi, ardından da Gaziemir’de yapım aşaması için sürecin başlatıldığını belirten Başkan Soyer, “Aktepe ve Emrez belki de bu kent için en önemli dönüm noktalarından biri. Çünkü 2006 yılında ilçe belediyesi yetkiliyken 2012 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi mal sahipleriyle müzakere sürecini başlatıyor. Bugün nihayet tüm bu süreçler tamamlanmış olarak 300 konut için ve 150 milyon liranın üzerinde bir bütçeyle Aktepe ve Emrez’de yapım sürecini başlatıyoruz. O yüzden çok gururlu ve heyecanlıyız” şeklinde konuştu.

İLK ETAPTA 300 KONUT DÖNÜŞECEK

Gaziemir’de hayata geçirilecek kentsel dönüşüm çalışmasının birinci etap çalışmasında 300 konut dönüşüme alınacak. Büyükşehir ekiplerinin Emrez’de uzlaşma çalışmalarında sona yaklaştığı belirtilirken Aktepe’deki uzlaşma çalışmalarının konut inşa süreci ile devam edeceği aktarıldı. Öte yandan projenin tamamında yaklaşık 10 bin konut dönüşüme alınacak.

İzmir Gaziemir'deki 1'inci etap kentsel dönüşüm çalışmaları için protokol imzalandı
Denizli Oto Ekspertiz