İzmir genelinde kiralık konut krizi görülüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

İzmir genelinde kiralık konut krizi görülüyor

Üniversitelerin yeniden acılaşa hazırlanması, kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlanması, evliliklerin artması gibi birçok nedene bağlı olarak kiralık konuta olan talepte Eylül ayıyla birlikte büyük artış yaşandı.

Yeni Asır’da yer alan habere göre, talebe bağlı olarak kiralık konut fiyatlarında da büyük artışlar yaşandı. Sektör temsilcileri, evini kiralamak isteyen bazı ev sahiplerinin vatandaşlardan bankalardaki kredi puan durumunu gösteren findeks raporu dahi talep eder olduğunu ifade ediyor.

“KİRALIK DAİRE KALMADI”

İzmir kiralık konut piyasası hakkında değerlendirmelerde bulunan İzmir Emlakçılar Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, pandemide yeni bina üretilmediğine dikkat çekerek, “Yüz yüze eğitim başladığı andan itibaren 600 bin öğrenci İzmir’e geldi. O yüzden bu konuda ciddi anlamda kiralık daire sıkıntısı var. Oğlum isterse ona bile kiralık daire bulamayız. Çünkü gerçekten kiralık daire kalmadı. Fiyatlar da arzın talebi karşılayamaması nedeniyle yükseldi” diye konuştu.

FİYATLAR DA ARTTI

İzmir’de küçük ilan acenteliği yapan bir uzmanın aktardığı bilgilere göre, birkaç hafta öncesine kadar portföylerinde 300 ila 350 arasında kiralık ev bulunduğunu, şu anda ise 10-12 kiralık ev kaldığını ve onların da 50 senelik binalarda olduğunu belirterek, “1000-1200 liralık 5-6 yıllık bir artı bir ev fiyatları bir anda 1800 – 2 bin bandına, eşyalılar ise 1500 liralardan 2 bin 500 liraya tırmandı. Ayrıca birçok teminat, 3 aylık depozit, bir yıllık peşin isteyen ev sahipleri var. Hatta iyice işi azıtıp bankalar gibi kredi notu KKB Findeks raporlarını isteyenler bile çıktı. Tüm bunlar kiralara tavan yaptırdı” ifadelerini kullandı.