İzmir ilçesi Gaziemir'de dönüşüm hız kazandı | intHaber.com
Kentsel Dönüşüm

İzmir ilçesi Gaziemir’de dönüşüm hız kazandı

İzmir ilçesi Gaziemir'de dönüşüm hız kazandı
30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de meydana gelen depremden sonra şehrin birçok ilçesinde yapı stokunun güvenirliliği tartışılır hale geldi.

Yaşanan deprem felaketinden sonra İzmir’in birçok ilçesinde kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı.

Çalışmaların hız kazandığı ilçelerden olan Gaziemir’de bir yandan riskli yapıları güvenli yapılara dönüştürme adına çalışma yürütülürken diğer yandan çarpık kentleşme ile mücadele ediliyor.

Dünya’da yer alan habere göre, Gaziemir Belediyesi, yaptığı tasarruf ile yaklaşık 12 milyon TL tutarında kaynak oluşturdu. İlçede yeni kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesi planlanıyor.

2 BÖLGEDE ÇALIŞMALAR START ALDI

Kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında konuşan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Aktepe ve Emrez mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışmalarına start verildiğini hatırlatarak, “10 yıldır sürüncemede olan, 122 hektarlık İzmir’in en büyük kentsel dönüşüm alanında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi İzbeton vasıtasıyla önümüzdeki günlerde temel atacağız. Mevcut 5 bin 500 konut yıkılıp 12 bin konutluk bir mahalle yaratılacak” şeklinde konuştu.

Belediyenin elde ettiği tasarruftan bahseden Başkan Arda, “2.5 yıl önce göreve geldiğimde birkaç temel isteğim vardı. Bunların birincisi taşerondan kurtulmaktı. Kendi kamyonlarımızı alıp taşeronu devre dışı bıraktık. Taşeron gidince, orada 2.300 TL alan işçi, 5 bin 500 TL maaş almaya başladı. Taşeronun karı işçinin cebine girdi. Bir taraftan tasarruf yaparken, diğer taraftan yeni kaynaklar yarattık. Paranın yönünü değiştirdik. İlçeden çıkan ambalaj atıklarının ihalesini yaptık. Buradan Gaziemir Belediyesi’nin bir kazancı yoktu. İhale ile yıllık 1 milyon 121 bin TL’ye verdik. İkinci el giysi atıkları için de ihale yaptık ve yıllık yaklaşık 700 bin TL gelir elde ettik. Çöp taşeronundan ettiğimiz tasarruf yıllık 5 milyon 328 bin TL oldu” ifadelerini kullandı.

İzmir ilçesi Gaziemir'de dönüşüm hız kazandı