İzmir Konak'ta kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Kentsel Dönüşüm

İzmir Konak’ta kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı

İzmir Konak'ta kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı.
Ekim 2020 döneminde deprem felaketinin yaşandığı İzmir’de benzer acıların yaşanmaması adına tüm ilçelerde kentsel dönüşüm hız kazandı.

İzmir’de riskli yapıların dönüşüme alınarak sağlıklı yaşam alanlarına dönüştürülmesi için yeni dönüşüm projeleri hayata geçiriliyor.

Kentsel dönüşümün hız kazandığı bir başka İzmir ilçesi olan Konak’ın Hatay bölgesinde belirlenen riskli yapılar için düğmeye basıldı.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, İzmir Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Hatay bölgesinde yer alan riskli yapıların kentsel dönüşüme alınması için meclisi olağanüstü toplantıya aldı.

KARAR ONAYLANDI

Konak Belediyesi’nin Meclis Toplantısında, ‘Mevcut Plandaki Durumu Korunacak Alan (K)’ sınırlarının tespit edilmesine ilişkin meclise sunulan plan notları bütün siyasi parti gruplarının onayından geçti ve oybirliği ile onaylandı. Böylelikle Hatay bölgesinde kentsel dönüşümün önü açıldı.

“ÖNEMLİ BİR KARAR”

Alınan karar hakkında değerlendirmelerde bulunan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı toplantısına yetişmesi gerektiğine ve bu nedenle olağanüstü toplantı düzenlediklerini aktardı.

Alınan kararın öneminden bahseden Başkan Batur, “Toplanmamızın nedeni alınan kararın Ağustos ayında büyükşehir belediye meclisine yetişmesi ve bu konuda gecikme yaşanmaması gerekliliği. Büyükşehir belediyesinin Hatay bölgesinin K sınırları ile ilgili revizyon kararı üzerine, gerekli revizyon yerine getirildi. Alsancak bölgesi ile ilgili planlar daha önce kabul edilmişti. Konak için önemli bir karar. Umuyoruz ki büyükşehir meclisinden de bizde olduğu gibi hızlı bir şekilde geçer. Önümüzdeki hafta hem grup hem meclis toplantılarımızı gerçekleştireceğiz. Ancak bu kararın, beş aylık süreyi aşmaması için ağustos ayı toplantısında büyükşehir meclisinden geçmesi gerekiyor. Bu nedenle acil ve olağanüstü toplantımızı gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

İzmir Konak'ta kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı.