İzmir'de deprem tehlikesine karşı bina envanteri çalışması sürüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

İzmir’de deprem tehlikesine karşı bina envanteri çalışması sürüyor

İzmir'de deprem tehlikesine karşı bina envanteri çalışması sürüyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin aktardığı habere göre, İzmir Bayraklı’da mevcut yapı stokunun envanterinin çıkarılması amacıyla saha çalışmaları sürdürülüyor.

30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de yaşanan depremden sonra aynı felaketin bir daha yaşanmaması adına riskli yapılara yönelik kapsamlı çalışmalar yürütülüyor

Yapılan bilgilendirmeye göre, Büyükşehir Belediyesi ile İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi (İMO) ile imza attığı protokol kapsamında depremden en fazla etkilenen Bayraklı’daki saha çalışmalarının yüzde 86’sı tamamlandı. Arşiv çalışmasının yüzde 90 oranında, proje çalışmasının ise yüzde 52’sinın tamamlandığı bildirildi.

28 BİN BİNA İNCELENDİ

Yapı stoku envanterinin çıkarılması için yürütülen çalışmalara dair açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bayraklı’nın bütününde 33 bin 100 yapıdan 28 bin 327’sinde saha çalışmaları sona erdi. Bayraklı’da 33 bin 100 konutta yapılacak çalışmanın ardından, mevcut bina yapı envanteri çıkarılarak, bu yapıların deprem riski açısından değerlendirilmesi sağlanacak. Bu çalışmayı Ekim ayında tamamlayacağız. Bayraklı’nın ardından Konak, Karşıyaka ve Bornova ilçelerimizde çalışma başlatacak ve bu çalışmaları İzmir’in geneline yayacağız” ifadelerini kullandı.

BİNA KARNESİ OLUŞTURULACAK

Söz konusu çalışma ile her binaya yapı güvenlik karnesinin verileceğini kaydeden Başkan Soyer, “Böylece İzmirli yurttaşlar yaşadıkları binanın ne kadar dayanıklı olduğunu, ne zaman yapıldığını, inşaatı ile ilgili bilgilerini görecek. Böylece biz de öncelikli olarak hangi binalara müdahale edilmesi gerektiğini belirlemiş olacağız. Daha önce de ifade ettiğim gibi Türkiye’de bu kapsamda bir çalışma daha önce yapılmadı” şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm hakkında da konuşan Soyer, “Dünya Bankası’ndan 30 yıl vadeli ve çok düşük faizli bir krediyi İzmir’e aktarmak için de çalışmaya devam ediyoruz. 250 milyon doların üzerinde bir kredinin İzmir’e aktarılması halinde binlerce hane için kentsel dönüşüm çalışmasını başlatmış olacağız” ifadelerini kullandı.

İzmir'de deprem tehlikesine karşı bina envanteri çalışması sürüyor