İzmir'de deprem tehlikesine karşı zemin davranış modeli oluşturulacak | intHaber.com
EmlakGüncel

İzmir’de deprem tehlikesine karşı zemin davranış modeli oluşturulacak

30 Ekim 2020 günü deprem felaketinin yaşandığı İzmir'de yeni acıların yaşanmaması adına çalışmalar sürdürülüyor. İzmir genelinde depremsellik araştırması gerçekleştirilmesi ve zemin davranış modelinin çıkarılması için önemli bir çalışma başlatıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şehri afetlere karşı dirençli kılma vizyonu kapsamında kentte depremsellik araştırması gerçekleştirilmesi ve zemin davranış modelinin çıkarılması amacıyla İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, ODTÜ ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile protokole imza attı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden aktarılan bilgiye göre, Türkiye'nin en kapsamlı deprem araştırması ve mikrobölgeleme etüt projesini hayata geçireceklerini belirten Başkan Soyer, "Yurttaşlar nerede, ne kadar güvende olduklarını bilecekler. Bu proje İzmir için milat" dedi. TÜRKİYE'NİN EN KAPSAMLI DEPREM ARAŞTIRMASI OLACAK Söz konusu çalışma ile Bayraklı, Bornova ve Konak ilçe sınırları içerisindeki yaklaşık 10 bin 802 hektarlık alanın zemin yapısı ile zemin davranış özellikleri modellenecek. Türkiye'nin en kapsamlı deprem araştırması ve mikrobölgeleme etüt projesini hayata geçireceklerine dikkat çeken Başkan Soyer, "Türkiye'nin en kapsamlı deprem araştırması projesi için yola çıkıyoruz. Hem zemin hareketliliğinin tespiti, hem bu kadar geniş bir bölgede çalışmanın yapılacak olması, bu şehirde yaşayan herkesin, şehre olan güven duygusu ile aidiyetini de pekiştirecek sonuç doğuracak. En azından insanlar nerede, ne kadar güvende olduklarını bilecekler. O nedenle çok önemli bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Bugüne kadar gösterdiğiniz anlayış ve işbirliği duygusu için çok teşekkür ediyorum. Türkiye'ye de örnek olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin çok seçkin eğitim kurumlarının bu işin içerisinde olması kendilerine büyük bir gönül rahatlığı verdiğini belirten Soyer, "Çok ciddi bir ekip var ve çok farklı alanlarda çalışmalar yapılacak. Biz de büyük bir heyecanla bunu halkımızla paylaşmak istiyoruz" diye konuştu.
30 Ekim 2020 günü deprem felaketinin yaşandığı İzmir’de yeni acıların yaşanmaması adına çalışmalar sürdürülüyor.

İzmir genelinde depremsellik araştırması gerçekleştirilmesi ve zemin davranış modelinin çıkarılması için önemli bir çalışma başlatıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şehri afetlere karşı dirençli kılma vizyonu kapsamında kentte depremsellik araştırması gerçekleştirilmesi ve zemin davranış modelinin çıkarılması amacıyla İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, ODTÜ ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile protokole imza attı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden aktarılan bilgiye göre, Türkiye’nin en kapsamlı deprem araştırması ve mikrobölgeleme etüt projesini hayata geçireceklerini belirten Başkan Soyer, “Yurttaşlar nerede, ne kadar güvende olduklarını bilecekler. Bu proje İzmir için milat” dedi.

TÜRKİYE’NİN EN KAPSAMLI DEPREM ARAŞTIRMASI OLACAK

Söz konusu çalışma ile Bayraklı, Bornova ve Konak ilçe sınırları içerisindeki yaklaşık 10 bin 802 hektarlık alanın zemin yapısı ile zemin davranış özellikleri modellenecek. Türkiye’nin en kapsamlı deprem araştırması ve mikrobölgeleme etüt projesini hayata geçireceklerine dikkat çeken Başkan Soyer, “Türkiye’nin en kapsamlı deprem araştırması projesi için yola çıkıyoruz. Hem zemin hareketliliğinin tespiti, hem bu kadar geniş bir bölgede çalışmanın yapılacak olması, bu şehirde yaşayan herkesin, şehre olan güven duygusu ile aidiyetini de pekiştirecek sonuç doğuracak. En azından insanlar nerede, ne kadar güvende olduklarını bilecekler. O nedenle çok önemli bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Bugüne kadar gösterdiğiniz anlayış ve işbirliği duygusu için çok teşekkür ediyorum. Türkiye’ye de örnek olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin çok seçkin eğitim kurumlarının bu işin içerisinde olması kendilerine büyük bir gönül rahatlığı verdiğini belirten Soyer, “Çok ciddi bir ekip var ve çok farklı alanlarda çalışmalar yapılacak. Biz de büyük bir heyecanla bunu halkımızla paylaşmak istiyoruz” diye konuştu.

30 Ekim 2020 günü deprem felaketinin yaşandığı İzmir'de yeni acıların yaşanmaması adına çalışmalar sürdürülüyor. İzmir genelinde depremsellik araştırması gerçekleştirilmesi ve zemin davranış modelinin çıkarılması için önemli bir çalışma başlatıldı.  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şehri afetlere karşı dirençli kılma vizyonu kapsamında kentte depremsellik araştırması gerçekleştirilmesi ve zemin davranış modelinin çıkarılması amacıyla İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, ODTÜ ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile protokole imza attı.  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden aktarılan bilgiye göre, Türkiye'nin en kapsamlı deprem araştırması ve mikrobölgeleme etüt projesini hayata geçireceklerini belirten Başkan Soyer, "Yurttaşlar nerede, ne kadar güvende olduklarını bilecekler. Bu proje İzmir için milat" dedi.  TÜRKİYE'NİN EN KAPSAMLI DEPREM ARAŞTIRMASI OLACAK  Söz konusu çalışma ile Bayraklı, Bornova ve Konak ilçe sınırları içerisindeki yaklaşık 10 bin 802 hektarlık alanın zemin yapısı ile zemin davranış özellikleri modellenecek. Türkiye'nin en kapsamlı deprem araştırması ve mikrobölgeleme etüt projesini hayata geçireceklerine dikkat çeken Başkan Soyer, "Türkiye'nin en kapsamlı deprem araştırması projesi için yola çıkıyoruz. Hem zemin hareketliliğinin tespiti, hem bu kadar geniş bir bölgede çalışmanın yapılacak olması, bu şehirde yaşayan herkesin, şehre olan güven duygusu ile aidiyetini de pekiştirecek sonuç doğuracak. En azından insanlar nerede, ne kadar güvende olduklarını bilecekler. O nedenle çok önemli bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Bugüne kadar gösterdiğiniz anlayış ve işbirliği duygusu için çok teşekkür ediyorum. Türkiye'ye de örnek olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.  Türkiye'nin çok seçkin eğitim kurumlarının bu işin içerisinde olması kendilerine büyük bir gönül rahatlığı verdiğini belirten Soyer, "Çok ciddi bir ekip var ve çok farklı alanlarda çalışmalar yapılacak. Biz de büyük bir heyecanla bunu halkımızla paylaşmak istiyoruz" diye konuştu.