İzmir'de Depremzedeler için oluşturulan konutlarda sona gelindi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

İzmir’de Depremzedeler için oluşturulan konutlarda sona gelindi

İzmir'de Depremzedeler için oluşturulan konutlarda sona gelindi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir’e yaptığı ziyaretinde 30 Ekim 2020’de yaşanan depremin yıldönümünde 7 proje alanında 1701 bağımsız bölümden 749’unun hak sahiplerine teslim edileceğini açıkladı.

AA’nın aktardığı habere göre, depremin ilk anından bugüne kadar İzmirlilerin, depremzedelerin yaralarını sarmak için gayret gösterdiklerini belirten Bakan Kurum, “Aradan bir yıl geçmiş olmasına rağmen hep bir ayağım İzmir’de oldu. Bugün hamdolsun, İzmir tarihinin en büyük dönüşümünü gerçekleştiriyoruz. 5 bin 66 konutumuz ve 369 dükkanımızın inşaatları tüm hızıyla yükseliyor. Tıpkı Elazığ ve Malatya’da olduğu gibi İzmir’de de kasım ayı içerisinde depremin 1. yıl dönümünde Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle; Bayraklı’da 7 proje alanında 1701 bağımsız bölümden 749’unu depremzede kardeşlerimize teslim edeceğiz. Rezerv alanda ve Bayraklı’daki diğer projemizin etaplar halinde teslimlerini gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

“RİSKLİ BİNALARI BİR AN ÖNCE DÖNÜŞTÜRMEK HEPİMİZİN GÖREVİ”

İzmir’de daha dönüşmesi gereken birçok riskli yapının olduğuna dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Deprem değil, bina öldürüyor. Riskli binaları bir an önce dönüştürmek hepimizin görevidir. Vatandaşımızın da bizim de belediyelerimizin de görevidir. Bu mesele siyaset üstü bir meseledir. Bizden ne destek isteniyorsa İzmir’e vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Hayata geçirilen ‘Yeşil Kalkınma Devrimi‘ hakkında da konuşan Bakan Kurum, “Şimdi dünya sadece çevre ve şehirciliği değil, insanlığı ilgilendiren tüm alanlarda yeni bir dönemi, yeni bir süreci, Yeşil Kalkınma Devrimi’ni yaşamaktadır. Ben, gençlerimizin bu süreci yakından takip ettiğini biliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Türkiye’nin Paris Anlaşması’na taraf olarak iklim kriziyle mücadelede yeni bir süreci başlatacağımızı duyurdular. 2053 yılında net sıfır emisyon ile yeşil kalkınma hedefimizi bütün dünyaya ilan ettiler. Paris İklim Anlaşması, Meclisimiz tarafından onaylandı. Ülke olarak bu yeni dönemde şehirlerimizin iklim dostu yeşil dönüşümünü tamamlayacak tüm adımları daha da güçlendirerek atmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İzmir'de Depremzedeler için oluşturulan konutlarda sona gelindi