İzmir'de geçtiğimiz ay 3 bin 298 konut satıldı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

İzmir’de geçtiğimiz ay 3 bin 298 konut satıldı

Bu dönemde İstanbul ve Ankara'dan sonra en fazla konutun İzmir'de satıldığı görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan Mayıs 2021 konut satış verilerine göre, Türkiye genelinde yıllık bazda yüzde 16.2 oranında artışla 59 bin 166 adet konut satıldı. Bu dönemde İstanbul ve Ankara’dan sonra en fazla konutun İzmir’de satıldığı görüldü.

İzmir genelinde Mayıs 2021 döneminde 3 bin 298 adet konut satılırken bu sonuç, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.12 oranında artış gösterdi. Geçen yılın Mayıs ayında İzmir’de 3 bin 096 adet konut satılmıştı.

Mayıs ayında Türkiye genelinde koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan 17 günlük tam kapanma süreci, konut satışlarını etkiledi. Nitekim İzmir’de de satışlar, bir önceki aya kıyasla yüzde 66 oranında geriledi.

YÜZDE 5.6’LIK PAYIN SAHİBİ

Mayıs 2021 döneminde İzmir’de gerçekleşen konut satışları, Türkiye genelindeki paydan yüzde 5.6’nın sahibi oldu. Bu dönemde İzmir’de 738 adet konut banka kredisi kullanılarak satılırken 2 bin 560 konut diğer satış türleriyle satıldı.

İzmir’de yatırımcılar ikinci el konuta ilgi gösterdi. Geçtiğimiz ay İzmir’de 2 bin 440 adet ikinci el konut satıldı. İkinci el konut satışları, yıllık bazda yüzde 16 oranında arttı.

Bu dönemde İzmir’deki sıfır konut satışları ise 858 adet oldu. Bu satış türünde de İzmir, şehirler arasında üçüncü sırada yer aldı.

Bu dönemde İstanbul ve Ankara'dan sonra en fazla konutun İzmir'de satıldığı görüldü.
Denizli Oto Ekspertiz