İzmir'de geçtiğimiz ay 8 bin konut satıldı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

İzmir’de geçtiğimiz ay 8 bin konut satıldı

İzmir'de geçtiğimiz ay 8 bin konut satıldı
İzmir'de geçtiğimiz ay 8 bin konut satıldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından geçtiğimiz gün açıklanan Eylül 2020 dönemi konut satış rakamlarına göre, söz konusu dönemde Türkiye genelinde 136 bin 744 adet konut satıldı. Bu sonuç, geçen yılın Eylül ayına göre yüzde 6.9 oranında düşüş gösterdi.

Eylül 2020 döneminde şehirler arasında İstanbul ve Ankara’dan sonra en fazla konut İzmir’de satıldı. İzmir’de bu dönem 8 bin 153 adet konut satıldı. İzmir’de yakalanan satış rakamı, Türkiye genelindeki satıştan yüzde 6 oranında pay sahibi oldu.

İzmir’de geçtiğimiz ayın konut satış rakamı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.6 oranında düştü. 2019 Eylül’de İzmir genelinde 8 bin 830 adet konut satılmıştı.

2 BİN 408 KONUT İPOTEKLİ SATILDI

Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan artışlardan sonra ipotekli konut satışları, Türkiye genelinde olduğu gibi İzmir’de de düşüş gösterdi. İzmir’de bu dönem 2 bin 408 adet konut ipotekli olarak satıldı. Bu satış türünde İzmir özelinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39’luk düşüş yaşandı.

Eylül 2020 döneminde İzmir’de satılan sıfır konut sayısı 2 bin 266 olarak görüldü. Bu satış türünde İzmir, şehirler arasında üçüncü oldu.

Yatırımcıların bu dönemde ikinci el konut tercih ettiği görüldü. İzmir’de geçtiğimiz ay 5 bin 887 adet konut ikinci el olarak satıldı. Geçen yılın aynı döneminde 5 bin 943 adet ikinci el konut satılmıştı.

Denizli Oto Ekspertiz