İzmir'de riskli binalar için önemli bir çalışma yürütülüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

İzmir’de riskli binalar için önemli bir çalışma yürütülüyor

İzmir'de riskli binalar için önemli bir çalışma yürütülüyor

Ekim 2020 döneminde deprem felaketi yaşayan İzmir’de benzer acıların yaşanmaması adına yoğun çalışma sürüyor.

Şehirde kentsel dönüşüm sürerken güvenli yapı stokunu oluşturma adına yeni çalışmalar yürütülüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından aktarılan bilgiye göre, şehirde güvenli konutlarda yaşam sürülmesi adına 33 bin binanın inceleneceği belirtildi.

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi (İMO) ile ortaklaşa çalışan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir genelinde binaların deprem riski açışından değerlendirecek. Söz konusu çalışmaların ilk etapta Bayraklı ilçesine bağlı Mansuroğlu Mahallesi’nde başladığı duyuruldu.

BİNALARIN DURUMU ORTAYA ÇIKACAK

Çalışmalar hakkında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 30 Ekim depreminin hemen ardından üç ana başlık altında çalışmalara başladıklarını ve kentin yapı stoku envanterini çıkarmak istediklerini ifade etti.

İnsanların yaşadıkları kentte ve binada güven içerisinde olmaları için çalıştıklarını belirten Soyer, “Bu nedenle her binaya deprem güvenlik karnesi vereceğiz. Yaşadıkları binanın ne kadar dayanıklı olduğunu, ne zaman yapıldığını, inşaatı ile ilgili bilgileri adeta binanın kimliğiyle ilgili bilgileri herkes görecek. Böylece öncelikli olarak hangi binalara müdahale edilmesi gerektiğini biz de yerel yönetimler olarak tespit etmiş olacağız” diye konuştu.

İzmir’i dirençli bir şehir haline getirmek için yoğun mesai harcadıklarını belirten Başkan Soyer, “İklim krizi nedeniyle yaşadığımız felaketlerde çok ağır sonuçlar ortaya çıkabiliyor. O nedenle bu kentte yaşayanların, kente güven duygularının sağlanması en temel önceliğimiz. Yaşam kalitesinin yükseltilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının kentte kullanılması konuları tabi ki planımız, projemiz, stratejimiz. Ama bunların hepsinden önce bu kentte yaşayan herkesin güven duygusu taşımasını sağlamak gerekiyor. O nedenle birinci önceliğimiz bu olacak” ifadelerini kullandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN ÖNEMLİ KAYNAK

Dünya Bankası ile 250 milyon dolarlık bir anlaşma yapmak üzere müzakerelere başladıklarını hatırlatan Başkan Soyer, “Dünya Bankası’ndan 30 yıl vadeli ve çok düşük faizli bir krediyi İzmir’e aktarmak için çalışıyoruz. Bununla ilgili çalışmaların neredeyse sonuna geldik. Tahmin ediyorum bu yıl içerisinde 250 milyon doların üzerinde de bir rakam İzmir’e aktarılacak ve biz binlerce hane için kentsel dönüşüm çalışmasını başlatmış olacağız. Yapı stoku envanteri çıkarıldıktan sonra, Dünya Bankası’ndan gelecek kaynağı öncelikle müdahale edilmesi gereken yapılardan başlayarak İzmir için kullanacağız” şeklinde konuştu.

İzmir'de riskli binalar için önemli bir çalışma yürütülüyor