İzmir'deki bu Görüntüden Ders alalım! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

İzmir’deki bu Görüntüden Ders alalım!

İzmir'deki bu Görüntü'den Ders alalım!
İZMİR'DE HER ŞEYİ ÖZETLEYEN GÖRÜNTÜLER DEPREMDE VE HASARLI BİNALARIN YIKIMI SONRASI EKİPLERİ TARAFINDAN BULUNARAK BİNA ENKAZLARININ YANINA KONULAN EŞYALAR, DUYGULANDIRDI DEPREMZEDELER, ENKAZLARI KALDIRMA VE HASARLI BİNALARIN YIKILIŞLARINI HÜZÜNLÜ BİR ŞEKİLDE İZLEDİ DEPREMZEDE EMİNE ŞANLI: "NE YAPACAĞIMIZI BİLMİYORUZ"

Depremzedeler, enkazları kaldırma ve hasarlı binaların yıkılışlarını ise hüzünlü bir şekilde izledi.

İzmir’de 30 Ekim Cuma günü meydana gelen 6,6 şiddetindeki depremde yıkılan 17 binadaki arama kurtarma çalışmaları sona erdi.

AFAD’tan edinilen bilgiye göre, depremde 114 vatandaş hayatını kaybederken, bin 35 vatandaş yaralandı, 898’i taburcu edildi. Yaralılardan 137’sinin ise tedavisinin devam ettiği belirtildi. Depremin ardından bölgede ekiplerin günlerce gece, gündüz demeden yaptığı arama, kurtarma çalışmaları sonrası aralarında bebek, çocuk ve vatandaşların bulunduğu birçok kişi kurtarıldı. Bölgede ekiplerin enkaz kaldırma ve hasarlı binaları yıkım işlemleri devam ediyor.

“YANDIM”


Depremde ya da hasarlı olduğu için yıkılan binalardan vatandaşlara ait çıkan özel eşyalar, ekipler tarafından tespit edilerek bina enkazlarına yakın bölgelerde toplanıyor. Aralarında fotoğraf albümleri, henüz kutusundan yeni çıkartılmış oyuncak araba, kitap gibi eşyaların bulunduğu bir apartman enkazının önündeki ‘yandım’ yazılı gece lambası ise her şeyi özetliyor.

“KENDİMİZİ CAN HAVLİYLE DIŞARIYA ATTIK”


Evleri yıkılan, ya da ağır hasar oluşan vatandaşlar ise yakın bölgelere kurulan çadır kentlerde yaşamlarını sürdürüyor. Depremzedeler, enkazları kaldırma ve hasarlı binaların yıkılışlarını hüzünlü bir şekilde izliyor. Depreme mutfakta yakalanan vatandaşlardan Nurhayat Aynas, kayınvalidesinin de içerde olduğunu ve sarsıntıyla yere düştüğünü söyledi. Büyük korku yaşadıklarını anlatan Aynas, hasar gördüğü için yıkımı devam eden evlerinin yıkımını izlediklerini belirterek, “Her şeyimiz içeride. Kimliğime kadar alamadım. İçeride çocuklarımızın hatıra fotoğrafları ve albümleri var. Kayınpederimin değerleri eşyaları var. Bütün eşyalarımız içeride kaldı. Hiçbir şey alamadan anca kendimizi can havliyle dışarı attık. Ziynet eşyalarımız bulunursa bize geri verileneceği söylendi. Bulunamazsa da yapacak bir şey yok” dedi.

“NE YAPACAĞIMIZI BİLMİYORUZ”


Deprem anında kendisinin dışarıda olduğunu belirten Emine Şanlı da, “Kızlarım evdeydi. Kendilerini sokağa zor atıp kurtulmuşlar. Bir dakikalığına girmek istiyorum ama müsaade etmiyorlar. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Her şeyimiz içeride kaldı. Değerli eşyalarımız da vardı. “ diye konuştu.

Denizli Oto Ekspertiz