İzmir'deki önemli yatırımlardan Buca-Üçyol metrosunda çalışmalar başlıyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

İzmir’deki önemli yatırımlardan Buca-Üçyol metrosunda çalışmalar başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek Buca-Üçyol metro projesi için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 125 milyon euro’luk kredi sözleşmesi imzalandı.

AA’nın aktardığı habere göre, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından yapılan açıklamada, İzmir Buca’daki yeni metro hattının ilk etabı için 125 milyon euro’luk kredi verileceği duyuruldu.

Projede Ağustos ayında ihalenin yapılması ve ihale sürecinin tamamlanmasıyla inşaat sürecinin başlaması bekleniyor. Öte yandan proje, Buca gayrimenkul sektörü için de ayrı önem taşıyor.

“İZMİR TARİHİNİN EN BÜYÜK YATIRIMI”

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Buca-Üçyol metrosunun İzmir tarihindeki en büyük yatırımın olacağını belirterek şehrin en kalabalık ilçesi Buca’nın trafik sorununu modern, hızlı, çevreci ve güvenli ulaşım sağlayarak kökten çözeceklerini kaydetti.

Projenin 1 milyon 070 bin euro yatırım değeriyle hayat bulacağına dikkat çeken Başkan Soyer, “Bu yatırım tamamlandığında İzmir’e daha fazla yatırımcı çekerek yeni istihdam alanı yaratacak. 1 milyar 70 milyon avro bütçeli Üçyol-Buca Metrosu yapımında, 13 firmanın katılacağı uluslararası ihale 27 Ağustos 2021’de gerçekleşecek. Projede ilk kazmayı ise yılsonuna kadar vuracağız. Konforlu ve çevre dostu ulaşım tüm İzmir’imizin hakkı. Milyonlarca hemşehrimizin hayatına olumlu etki edecek bu tarihi projenin dış finansman sözleşmesini imzalamak benim için büyük bir şeref, büyük bir onurdur” ifadelerini kullandı.