İzmir'in 7 bölgesinde dönüşüm başladı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

İzmir’in 7 bölgesinde dönüşüm başladı

İzmir'in 7 bölgesinde dönüşüm başladı
İzmir'in 7 bölgesinde dönüşüm başladı

30 Ekim günü Ege Denizi Seferihisar açıklarında meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki deprem sonrası İzmir’in birçok ilçesinde yıkımlar meydana gelmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şehirde büyük kentsel dönüşüm hareketi başlattı.

İzmir Ticaret Odasının Meclis Toplantısı’na video konferans yöntemiyle katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

AA’nın aktardığı habere göre, depremden sonra devletin, milletin ilgili kurumlarla hep birlikte İzmir için seferber olunduğunu anımsatan Bakan Kurum, İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşümünü, deprem odaklı dönüşümü başlattıklarını ifade etti.

YIKIM BÖLGELERİNDE YERİNDE DÖNÜŞÜM

Yürütülen hasar tespit çalışmalarını 10 gün içerisinde tamamladıklarını ve yıkılan binaların bulunduğu 7 ayrı bölgede yerinde dönüşüm çalışmalarını hızlıca başlattıklarını belirten Bakan Kurum, “Bu alanlarda toplamda 1648 bağımsız bölümü, bunların 1452’si konut, 196’sı dükkan olmak üzere yerinde, 7 proje bölgesinde inşa ediyoruz. Yine Bayraklı’da 3 milyon 800 bin metrekare büyüklüğündeki rezerv yapı alanımızda ilk etapta yapacağımız 3 bin konut için çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir. Toplamda bugün itibarıyla 5 bin konutumuzun projelerini hazırladık. 4 gün önce gerçekleştirdiğimiz son İzmir ziyaretimizde mahalle sakinleriyle bir araya gelerek paylaştık” diye konuştu.

Hayata geçirilecek deprem konutlarının özelliklerinden bahseden Bakan Kurum, “Yapacağımız tüm konutlar, zemin artı 4-5 katı geçmeyen, bölge mimarisine uygun, sağlıklı her türlü sosyal donatısı olan ve afetlere karşı dayanıklı yeni yaşam alanları olacak. Örnek bir şehircilik anlayışıyla projelerini hazırladığımız bu alanlar, kültürel ve sosyal alanlar, yeşil alanlar, okul, camisiyle sosyal donatılarıyla tamamlayıp İzmirli kardeşlerimize teslim etmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

İzmir'in 7 bölgesinde dönüşüm başladı
İzmir’in 7 bölgesinde dönüşüm başladı