İzmir'in Bayraklı ilçesinde kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Kentsel DönüşümToki

İzmir’in Bayraklı ilçesinde kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor

riskli binalar
30 Ekim 2020 günü Ege Denizi Seferihisar açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem, İzmir’in birçok ilçesine zarar verse de en büyük yıkıcı etkiyi Bayraklı’da yaptı.

Depremden sonra Bayraklı’daki binaların durumu tartışılır hale geldi. İlçede hasarlı ve riskli binalara karşı yoğun bir kentsel dönüşüm seferberliği yürütülüyor.

Milliyet’te yer alan habere göre, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, ilçede sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında son bilgileri paylaştı.

Hasarlı ve riskli binalara yönelik çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü kaydeden Başkan Sandal, 30 ağır hasarlı binanın daha yıkılacağını aktardı. Öte yandan ilçede depremzedelere yönelik hayata geçirilen deprem konutlarının inşa süreci de sürüyor.

“DEMİR VE KUM KALİTESİ ÇOK KÖTÜ”

Yıkım çalışmaları hakkında konuşan Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Ağır hasarlı 30’a yakın binamız kaldı yıkılması gereken. Yıkım aşamasında aşağı kum dağları iniyor. Demir ve kum kalitesinin çok kötü olduğu da görülüyor. Tüm yurttaşlarımızdan biraz daha sabır bekliyoruz. Bu enkazlar bir an önce kaldırılmalı. Bizim için önemli olan binanın hasar durumu değil, riskli olup olmadığı” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların mağduriyet yaşamaması adına dikkatli çalışma yürüttüklerinden bahseden Başkan Sandal, “Bir yol haritası oluşturmak istiyoruz. Her yurttaşımız istediği firmayla bu süreci yürütebilir. Biz sadece vatandaşlarımızı mağduriyet yaşanmaması için dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz. Şirketimiz bünyesinde A sınıfı müteahhitlik karnesine sahip firma listesi hazırlayıp istenen her türlü desteği, tüm müşavirlik hizmetlerini ücretsiz vereceğiz” şeklinde konuştu.

riskli binalar
Denizli Oto Ekspertiz