İzmir'in Gültepe Mahallesi imar planları için tartışmalar sürüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Kentsel Dönüşüm

İzmir’in Gültepe Mahallesi imar planları için tartışmalar sürüyor

Gültepe Mahallesi imar planları için tartışmalar sürüyor
İzmir’in Konak ilçesi Gültepe Mahallesi’ne ait imar planlarına geçtiğimiz günlerde Şehir Plancıları Odası’nın itirazı sonucu mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Bölgede bir süredir kentsel dönüşüm çalışmaları gündemdeydi. Konak Belediyesi tarafından oluşturulan imar planlarına yönelik alınan bu kararın kentsel dönüşümü ne şekilde etkileyeceği merak ediliyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Gültepe Mahallesi imar planlarına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

“VAZGEÇMEK YOK”

Gültepe’de 50 senedir kimsenin cesaret edemediği planlar için yola çıktıklarını belirten Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili önceliği Gültepe’ye verdik. Planlar bizim ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nden oybirliğiyle geçti. Daha sonra askı müddetleri ve itirazların kabulü veya reddi ile planlarımız askıdan indi. Bu arada Şehir Plancıları Odası, itirazın son günü olan 59’uncu gün planlarımıza bazı gerekçelerle itiraz etti. Ciddi bir emek ve uğraşlarla hazırladığımız, Gültepe’nin makûs talihini ortadan kaldıracak, bir kentin temelini oluşturacak imar planları için mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Demokratik hukuk devletinde olduğumuza göre mahkeme kararlarına saygılıyız” şeklinde konuştu.

Bölgede kentsel dönüşümden vazgeçilmediğinin altını çizen Başkan Batur, “Vazgeçmek yok. Sadece zaman kaybediyoruz. Kentin de bu konularda vakit kaybetmeye tahammülü yok. Ama bu kent için bir şey yapmak, bir şey üretmek, kentin o bölgesinin kent gibi olmasını sağlamak, orada yaşayan insanların insanca yaşamalarını sağlamak için biz elimizden gelen her türlü şeyi yapmaya çalışacağız. Hukuk ne diyorsa biz onu belediye olarak uygularız. Şu anda kaybedilen Gültepe halkı oluyor. Hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğiz. Kimse bu konuda bizi vazgeçiremez. Bizim duruşumuz belli. Gerekçeli karar önümüze geldiğinde ona göre değiştirerek yeniden planlamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı

Gültepe Mahallesi imar planları için tartışmalar sürüyor
Denizli Oto Ekspertiz