izmir'in son Koronavirüs Tablosu nedir! normalleşme'ye izmir'liler uyuyormu? | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Sağlık

izmir’in son Koronavirüs Tablosu nedir! normalleşme’ye izmir’liler uyuyormu?

Son olarak 6-7 Haziran tarihlerinde uygulanmayan sokağa çıkma kısıtlamasının ardından İzmir’de de vatandaşlar korona virüs tedbirlerini gevşeterek kurallara uymadı.

Türkiye 1 Haziran tarihi itibariyle yeni bir döneme girdi. Başlatılan normalleşme çalışmalarıyla beraber korona virüs pandemisi de etkisini yitirmeye başladı. Bu süreçte gevşetilen tedbirlerin ardından bazı şehirlerde görülen vaka artışları uzmanlar tarafından değerlendiriliyor.

Son açıklanan veri İzmir’de 264 vefat

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın en son açıkladığı sayısal verilere göre İzmir’de 264 kişi korona virüs nedeniyle hayatını kaybetmişti. Açıklamanın ardından geçen sürede ülke genelinde günlük vefat sayısı 30 ila 20 arasında seyretti. Bakan Koca’nın açıklamalarında dikkat çeken bir diğer detay ise İzmir’in korona virüs ölümlerinde 2. sırada yer alıyor oluşu. Ancak 1 Haziran sonrası diğer şehirlerden gelen haberlere göre vatandaşların tedbirsiz davranışları sonucu bazı bölgelerde korona virüs vaka artışları kaydedildi. Buna binaen İzmir’de yetkililerden bu tür açıklamaların gelmemesi üzerinde, korona virüs vaka ve vefat sayılarında ülke genelinde 2. sırada olan İzmir’in daha aşağı sıralara düştüğü anlaşılıyor.

8. sıraya geriledi iddiası

Geçtiğimiz günlerde bazı haber sitelerinde yer alan bilgilere göre İzmir’de 155 bin civarında korona virüs testi yapıldı. Ayrıca bu testlerden tespit edilen korona virüs vaka sayısı 7 bin olarak belirtildi. Bir diğer yandan ise söz konusu vakaların 6 bine yakın kısmı tedavilerin ardından sağlığına kavuştu. Söz konusu gelişmelerin ardından İzmir’in, 8. sıraya kadar gerilediği iddia edildi. Bununla birlikte İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından günde 2 bin ila 3 bin arasında testin İzmirlilere uygulandığı gelen iddialar arasında.

Resmi kaynaklardan açıklama bekleniyor

Tüm bu projeksiyonlar çerçevesinde, İzmirlilerin tedbirlere uyup uymaması sonucu, önümüzdeki günlerde İzmir’de görülecek korona virüs vakalarının artışının olup olmayacağı merak ediliyor. İzmir İl Pandemi Kurulu tarafından yapılacak her açıklama İzmirli vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor.