İzmir'in yapı envanterini oluşturma adına önemli bir çalışma yürütülüyor | intHaber.com
EmlakGüncel

İzmir’in yapı envanterini oluşturma adına önemli bir çalışma yürütülüyor

İzmir'in yapı envanterini oluşturma adına önemli bir çalışma yürütülüyor

30 Ekim 2020 günü İzmir’de yaşanan depremden sonra şehirdeki yapı stoku tartışılır hale gelmişti.

Bu tarihten sonra İzmir’de kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmaları hızlanırken olası yeni depremlere karşı güçlü bir yapı stoku oluşturulmak isteniyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısında yürütülen çalışmalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Depremden sonra çalışmaları hızlandırdıklarını belirten Soyer, İzmir’deki güncel fay hatları için yeni bir protokol hazırladıklarını açıkladı.

İzmir'in yapı envanterini oluşturma adına önemli bir çalışma yürütülüyor

ENVANTER ÇALIŞMASI BAŞLADI

İzmir genelinde yapı stoku envanterinin çıkarılmasına başlandığını açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu çalışma, insanlılarımızın yaşadıkları şehirde güven içinde olmalarını ve riskli binaların da tespit edilmesini sağlayacak. 33 bin 100 binaya deprem sertifikası verilecek şekilde TMMOB ile birlikte çalışmaya başladık. Yıkılan binaların yerine yapılacak binalarla ilgili sıkıntı konusunda, depreme hassas bölgelerde aynı hakkın korunacağı şekilde bir mevzuat hazırladık” diye konuştu.

GÜNCEL FAY HARİTASI ÇIKARILIYOR

Deprem tehlikesine karşı yürütülen diğer çalışmalardan da bahseden Başkan Soyer, “Devlet, ağır hasarlı binalar için yüzde 50 maliyeti üstleniyor, kalanı için ise iki yıl ödemesiz 20 yıl vadeli bir kredi veriyor. Ancak orta hasarlı binalar için böyle bir düzenleme yok. Bunun için biz Dünya Bankası ile bir süreç başlattık, 250 milyon Dolarlık kredi paketi, Cumhurbaşkanının onayındadır. Onaylanırsa 5 yıl ödemesiz 30 yıl vadeli bir kredi programını başlatacağız. Ayrıca İzmir’in en güncel fay haritasının çıkarılması için ODTÜ ile bir protokol yaptık” ifadelerini kullandı.

kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmaları