Jens Stoltenberg: Libya'ya yardım ve katkı sağlamaya hazırız! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Dünya

Jens Stoltenberg: Libya’ya yardım ve katkı sağlamaya hazırız!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac ile görüşmesinde, Libya’nın savunma ve güvenlik kurumlarının inşasına katkı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

NATO, Stoltenberg-es-Serrac görüşmesinde Libya’daki gelişmelerin ele aldığını açıkladı. Genel Sekreter Stoltenberg, Libya’da artan gerginlikten duyduğu endişeyi dile getirirken, ülkede askeri çözümün mümkün olmadığını söyledi.

Berlin Konferansı ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarına atıfta bulunan Stoltenberg, Libya’da siyasi çözümün bu çerçevede yürütülmesi gerektiğini anlattı.

Stoltenberg, NATO’nun BM nezdinde yürütülen siyasi girişimlere tam destek verdiğini yineleyerek, tüm uluslararası topluma da destek çağrısı yaptı.

“Yardıma hazırız” mesajı

Tüm taraflara Libya’ya yönelik BM silah ambargosuna uyma çağrısını yineleyen Stoltenberg, 2018 Brüksel Zirvesi’nde NATO Devlet ve Hükümet Başkanları tarafından da ifade edilmiş olduğu gibi, Libya Hükümeti’nin talebi üzerine NATO’nun, savunma ve güvenlik kurumları inşası alanında ülkeye yardım etmeye hazır olduğunu vurguladı.

Stoltenberg, NATO’nun Libya’daki güvenlik ve savunma durumlarını göz önünde bulundurarak hareket edeceğini açıkladı.