Kaçak yapılaşmayla mücadelede belediyeler etkin rol alacak. | intHaber.com
Emlak

Kaçak yapılaşmayla mücadelede belediyeler etkin rol alacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tüm Türkiye’de sürdürülen kaçak yapılaşmayla mücadele çalışmalarında belediyelerin de etkin rol alacağı ifade edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Muğla’da 18 projede 499 kaçak yapının yıkımının gerçekleştirildiğini ve yapı sahiplerine idari para cezası verildiğini aktardı.

Sosyal medya hesabından kaçak yapılaşmayla mücadele çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, Türkiye’nin her noktasındaki denetimlere devam ettiklerini, imara aykırı, doğal güzellikleri bozan yapıların tespit ve yıkım çalışmalarının sürdürüldüğünü ifade etti.

TURİZM BÖLGELERİNDE YOĞUN ÇALIŞMA

Geçtiğimiz yaz Türkiye’nin önemli turizm bölgesi olan Bodrum’a iki kez ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlatan Bakan Kurum, “Bodrum’da kıyı ve koylarda denetimler gerçekleştirmiş, imara aykırılıklar taşıyan yapıların yıkılacağı sözünü vermiştik. Muğla’da 18 projede 499 yapının yıkımını tamamladık, yapı sahiplerine idari para cezaları uyguladık. Son olarak dünyada nadir türlerden biri sayılan Akdeniz foklarının evi Bodrum Küdür Yarımadası’nın koruma statüsü artırılarak Kesin Korunacak Hassas Alan ilan edilmesiyle birlikte buradaki plaj işletmeleri ve iskelelerin yıkımını gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

“BİRLİKTE YÜRÜTECEĞİZ”

Kaçak yapılaşmayla mücadele çalışmalarını belediyeler ile birlikte yürüteceklerini belirten Bakan Kurum, “Yerel yönetimlerimizden beklentimiz, başta korunan alanlarımız olmak üzere imara aykırı yapılarla ilgili gerekli idari işlemi kararlılıkla yapmaları. Kaçak yapıyla mücadeleyi belediyelerimizle birlikte yürüteceğiz.‬ Doğal güzelliklerimizi geleceğe en güzel haliyle bırakacağız” ifadelerini kullandı.