Karadeniz'de Doğal Gaz bulundu! Başkan Erdoğan: Türk Gazını 2023 de hizmete sokacağız! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiGüncel

Karadeniz’de Doğal Gaz bulundu! Başkan Erdoğan: Türk Gazını 2023 de hizmete sokacağız!

320 milyar metreküp doğal gaz rezervi
320 milyar metreküp doğal gaz rezervi

Müjde! Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi buldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih sondaj gemisinin Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğal gaz bulduğunu açıkladı. Bu doğal gaz Türkiye’nin 10 yıllık gaz ihtiyacını karşılayacak kapasitede.

“BU REZERV ÇOK DAHA BÜYÜK BİR KAYNAĞIN SADECE BİR PARÇASIDIR”

Erdoğan, merakla beklenen konuşmasında şunları söyledi:

“Bugünkü sevinci bize Fatih gemisi yaşattı. Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. 320 milyar metreküp rezerv bulduk. Kendisini Boğaz’dan uğurladığım günü hatırlıyorum. Ve o uğurlayışımızla birlikte hamd olsun neticeye de keşfe de ulaşmış olduk. İstanbul’un fethinin yıl dönümünde Karadeniz’e uğurladığımız Fatih Sondaj gemimiz hepimizi gururlandırdı. Daha önce Tuna1 diye adlandırılan bu alanı Sakarya Gaz Sahası olarak isimlendirdiğimiz bu alanda gereken tüm test, analiz ve mühendislik çalışmaları tamamlandı. Kuyudan elde edilen veriler aynı bölgede yeni doğal gaz keşiflerinin kuvvetle muhtemel olduğuna işaret ediyor. Bu rezerv çok daha büyük bir kaynağın sadece bir parçasıdır. İnşallah devamı da en kısa sürede gelecek”

Denizli Oto Ekspertiz