Kasım ayına ait konut fiyat değişimlerini içeren rapor oluşturuldu | intHaber.com
EkonomiEmlakGüncel

Kasım ayına ait konut fiyat değişimlerini içeren rapor oluşturuldu

Kasım ayına ait konut fiyat değişimlerini içeren rapor oluşturuldu
REIDIN tarafından oluşturulan raporda, Kasım 2021 döneminde Türkiye genelinde satılık ve kiralık konut fiyat değişimleri ele alındı. Rapor, kamuoyu ile paylaşıldı.

Söz konusu rapora göre, Kasım ayında Türkiye’de satılık konut fiyat endeksi; bir önceki aya göre yüzde 3.06, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36.38 oranında nominal artış gösterdi.

Bu dönemde kiralık konut fiyat endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 2.91, bir önceki yılın Kasım ayına göre yüzde 29.54 oranında nominal artış gösterdi.

Rapora göre, Kasım ayında amortisman süresi ülke genelinde 21.6 yıl olarak belirlenirken konut yatırımı yıllık brüt getiri oranı, yüzde 4.73 olarak belirlendi.

KONUT SATIŞ FİYATLARI EN ÇOK NEREDE ARTTI?

REIDIN tarafından hazırlanan rapora göre, Kasım 2021 döneminde konut satış fiyatlarının en çok artış gösterdiği şehir Kars oldu. Kars’ta bu dönemde metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 3.54 oranında arttı.

Kasım ayında konut satış fiyatlarının en az değiştiği şehir ise Gaziantep olarak belirlendi. Gaziantep’te bu dönemde konut satış fiyatları metrekare başına yüzde 0.75 oranında arttı.

KİRALARIN EN ÇOK ARTTIĞI ŞEHİR

Söz konusu rapora göre, Kasım ayında kiraların en çok yükseldiği şehir Denizli oldu. Denizli’de metrekare başına konut kira değerleri yüzde 3.45 oranında artış gösterdi.

Bu dönemde konut kiralarının en fazla düşüş gösterdiği şehir ise Karabük oldu. Karabük’te metrekare başına konut kira değerleri yüzde 3.60 azalış gösterdi.

Kasım ayına ait konut fiyat değişimlerini içeren rapor oluşturuldu