Kayseri Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi için önemli bir adım atılıyor | intHaber.com
Kentsel Dönüşüm

Kayseri Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi için önemli bir adım atılıyor

Kayseri Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi için önemli bir adım atılıyor
Kayseri’nin Kocasinan ilçesine bağlı Oruçreis Mahallesi’nde bir süredir kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmaları gündemdeydi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından söz konusu proje alanındaki hak sahipleriyle gelecek ay uzlaşma görüşmeleri başlatılacak.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin aktardığı habere göre, söz konusu proje için Kadir Has Kongre ve Kültür Merkezi’nde bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman, Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Hakkı Alp ve hak sahipleri katıldı.

PROJE TOKİ TARAFINDAN YÜRÜTÜLECEK

Oruçreis’teki kentsel dönüşüm hakkında konuşan Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman, Büyükşehir Belediyesi’nin uzlaşma görüşmelerini yapacağı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın hak sahiplerine dağıtımı yapılacak konutları inşa edeceğini dile getirdi. Mevcut yapıların ve mülkiyetlerin tespitlerinin Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı’nca tamamlandığını belirten Elcuman, inşa edilecek konutların günümüz modern ihtiyaçlarına göre tasarlanmış mimariler olacağını ifade etti.

GÖRÜŞMELER EYLÜL AYINDA

Toplantıda konuşma yapan Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Hakkı Alp ise uzlaşma görüşmelerinin Eylül ayı sonunda başlayacağını aktardı.

Görüşmelerin iki grup şeklinde yürütüleceği bilgisini paylaşan Alp, ilk grup hak sahipleri ile uzlaşma sağlanacağını, 572 adet dairenin yapım ihalesinin TOKİ tarafından 7 Eylül 2021 tarihinde yapılacağını belirterek, “Mevcut alandaki yapıların tamamı ruhsatsız olup, afet riski altında bulunuyor olması, ayrıca bölgede çok ciddi güvenlik problemleri ve imar uygulamalarının yapılamaması sonucu sosyal alanların oluşturulamaması dönüşümün temel nedenlerinin ve gerekliliğini göstermektedir” diye konuştu.

Kayseri Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi için önemli bir adım atılıyor