Kentsel dönüşüm çalışmaları İstanbul'da hızlandı! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

Kentsel dönüşüm çalışmaları İstanbul’da hızlandı!

2019 Eylül’de Marmara Denizi Silivri açıklarında meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki deprem, İstanbul’da olası deprem gerçeğini hatırlattı. Bu tarihten sonra megakent İstanbul’da kentsel dönüşüm çalışmaları hızlandı.

Milliyet’te yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul’da devam eden dönüşüm çalışmaları hakkında bilgiler paylaştı. İstanbul’da alan bazlı yürütülen çalışmalar kapsamında 63 riskli alanda 35 bin 606 binada bulunan 116 bin 827 konutun şu anda kentsel dönüşümde olduğu bilgisini paylaşan Bakan Kurum, “İstanbul’un her yerinde kentsel dönüşüm hedefiyle çalışıyoruz. Bu çalışma sonuçlandığında İstanbullu vatandaşlarımızı depreme dayanıklı, sağlıklı konutlarına kavuşturacağız” şeklinde konuştu.

TOPLAM 347 BİN 257 RİSKLİ KONUT

Türkiye genelinde riskli alan ilan edilen 58 ilde 257 adet riskli alanda 1 milyon 348 bin konutun dönüşümünü sağladıklarını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “İstanbul’da 347 bin 292 konutun riskli olduğunu tespit ettik. 292 bin 583 konutun dönüşümünü tamamladık. Şu anda İstanbul’da da toplam 10 milyon 88 bin metrekare büyüklüğünde 63 riskli alanda gerek TOKİ Başkanlığımız, gerek Alt Yapı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüz ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz sahada fiilen 116 bin 827 konutun dönüşümü için çalışıyor. Bu dönüşüm çalışmalarını tamamladığımızda, İstanbullu vatandaşlarımıza yeşilin ve sosyal alanların bol olduğu, deprem tehdidine karşı güvenli, sağlam yuvalar inşa etmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

BİRÇOK İLÇEDE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Megakent İstanbul’da kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmaları birçok ilçede sürdürülüyor. Esenler, Bağcılar, Gaziosmanpaşa, Kartal gibi ilçelerde kentsel dönüşüm projeleri yoğun olarak uygulanıyor. Ayrıca Kağıthane Yahya Kemal Mahallesi’nde çöken bina sonrasında riskli alan ilan edilen 34 bin metrekare alanda yıkımlar tamamlanarak kentsel dönüşüm başladı. Zeytinburnu Beştelsiz Mahallesi’nde de dönüşüm projesinin ihalesi yapıldı. Anadolu yakasında Beykoz, Üsküdar gibi ilçelerde de kentsel dönüşüm çalışmaları sürdürülüyor.