Kentsel dönüşüm çalışmaları tüm Türkiye'de hız kazandı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

Kentsel dönüşüm çalışmaları tüm Türkiye’de hız kazandı

İstanbul'da 22 ilçede 41 kentsel dönüşüm projesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde Türkiye’nin tüm bölgelerinde sürdürülen kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmalarıyla doğal afetlere karşı güvenli yaşam alanları oluşturuluyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TBMM Genel Kurulu’nda Bakanlığın 2021 yılı bütçesine ilişkin ve çalışmalarına dair önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, “Şu an ülke genelinde sahada yatırım değeri 81 milyar lira olan 272 bin konut ve kentsel dönüşüm konutumuzun sosyal donatılarıyla birlikte inşası devam etmektedir. 2021 yılında da toplam bedeli 25 milyar lira olan 80 bin konutluk kentsel dönüşüm ve sosyal konut projemize de başlayacağız” ifadelerini kullandı.

AA’nın aktardığı habere göre, kentsel dönüşümde önceliği arazinin değerine göre değil, binanın güçsüzlüğüne göre belirlediklerinin altını çizen Bakan Kurum, “Bu kapsamda, sadece İstanbul’da 10 milyon metrekare büyüklüğünde 64 riskli alanda çalışıyoruz. Beyoğlu Okmeydanı, Gaziosmanpaşa, Güngören Tozkoparan, Bağcılar, Esenler, Ataşehir yine Üsküdar da bu alanlarda kentsel dönüşüm projeleri yürüttüğümüz projelerden sadece birkaçı” diye konuştu.

“İSTANBUL’DA 310 BİN SAĞLIKSIZ KONUT DÖNÜŞÜME ALINDI”

İstanbul’da yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarının detaylarından bahseden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Biz şu anda İstanbul’da 370 bin bağımsız birimden oluşan 72 bin binayı riskli yapı statüsünde yeniliyoruz. Bunlardan 310 bin 791 sağlıksız konutun yıkımını tamamladık ve bu alanlarda yeni güvenli ve sağlıklı konutlarımız, yuvalarımız hızlı bir şekilde yükseliyor. Sadece TOKİ Başkanlığımızla İstanbul’da 22 ilçede 41 kentsel dönüşüm projesi yürütüyoruz. Bu kapsamda 85 bin konutu projelendirdik” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da son 8 ayda 10 bin konutun temellerini atıldığını belirten Bakan Kurum, “Özellikle İstanbul’un dönüşümü için çok önemli olduğunu düşündüğümüz, belki dünyada ilk ve tek olacak 60 bin konutluk kentsel dönüşüm projemizi Esenler’de başlattık. İstanbul’un Avrupa yakasında başlattığımız bu büyük dönüşüm projesinin bir benzerini de Anadolu yakasında gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

Fikirtepe bölgesinde vatandaşların yaşadığı mağduriyete karşı adım attıklarını hatırlatan Bakan Kurum, “60 bin vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren Yeni Fikirtepe Projesi’ni tüm altyapılarıyla beraber yatırım değeri 5 milyar lira olan 15 bin konutun inşasına da başlıyoruz” dedi.