Kentsel dönüşümde 300 bin hedefine emin adımlarla gidiliyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Kentsel Dönüşüm

Kentsel dönüşümde 300 bin hedefine emin adımlarla gidiliyor

Kentsel dönüşümde 300 bin hedefine emin adımlarla gidiliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde tüm Türkiye’de sürdürülen kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmalarıyla riskli yapılar sağlıklı yapılara dönüştürülüyor. Aynı zamanda şehirlerde modern yaşam alanları oluşturuluyor.

Sabah’ta yer alan habere göre, geçtiğimiz gün yürürlüğe giren yeni karar ile kentsel dönüşümde kredi desteğinde limit yüzde 60 oranında arttı. 125 bin TL olan kentsel dönüşüm kredi limiti 200 bin TL’ye çekildi. Bu gelişmelerin kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırması bekleniyor.

Söz konusu kararla güçlendirme çalışması yapacak vatandaşlara sağlanacak kredi desteği 50 bin TL’den 80 bin TL’ye, birden fazla konut için kredi desteği isteyen vatandaşa sunulacak kredi limiti ise 625 bin TL’den 1 milyon TL’ye çekildi. Anlaşmalı bankalar aracılığıyla sunulan kentsel dönüşüm kredisini hem gerçek kişiler hem de tüzel kişiler kullanabiliyor.

“VATANDAŞLARA MALİ KOLAYLIK SAĞLAYACAK BİR DÜZENLEME”

Kentsel dönüşümde kredi limitlerinin artırılması hakkında değerlendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye genelinde her yıl 300 bin konutu dönüştürme hedefiyle çalıştıklarını belirterek, “Kentsel dönüşümü hızlandıracak, vatandaşlarımıza mali kolaylık getirecek bir düzenlemeyi daha hayata geçirdik. Yapılarını kentsel dönüşüm kapsamında yenileyen vatandaşlarımız için kredi miktarlarını artırdık” diye konuştu.

Bugüne kadar verilen faiz desteğinin 147 milyon 998 bin lira olduğu bilgisini paylaşan Bakan Kurum, “Türkiye genelinde toplamda 4 milyar 565 milyon lira kira yardımı yaptık. Noter harcı, tapu harcı, damga vergisi gibi vergi harç ve ücretlerden muafiyet de sağladık. Toplam 16 milyar TL kaynak kullandık” ifadelerini kullandı.

Kentsel dönüşümde 300 bin hedefine emin adımlarla gidiliyor
Denizli Oto Ekspertiz