Kentsel dönüşümde KDV oranı yüzde 1'e çekildi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Kentsel Dönüşüm

Kentsel dönüşümde KDV oranı yüzde 1’e çekildi

Kentsel dönüşümde KDV oranı yüzde 1'e çekildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde tüm Türkiye’de devam eden kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmalarıyla doğal afetlere karşı güvenli ve sağlıklı yaşam alanları oluşturuluyor.

Türkiye genelinde riskli yapı sayısının fazlalığı endişe uyandırırken kentsel dönüşüm çalışmalarını geliştirmek adına düzenlemeler yapılıyor.

“Mal ve Hizmetlerde Uygulanacak KDV Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı” bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karara göre, 6306 sayılı Kanun kapsamında riskli yapıların bulunduğu yerlerde dönüşüm projeleri çerçevesinde taşınmaz maliklerine ait mevcut inşaat alanının 1,5 katına kadar olan yeni inşaat alanında yapılacak olan konutlara ilişkin taahhüt işlerine yönelik katma değer vergisi (KDV) yüzde 1’e indirildi.

ÇALIŞMALAR HIZLANABİLİR

Bu karardan önce riskli yapı sahipleri müteahhitlere arsa payı vermeden dönüşüm projelerini doğrudan kendileri yaptırarak aynı alanda konut inşa etmek istemeleri ve bunun için müteahhitlerden inşaat taahhüt hizmeti almaları halinde hizmet bedeli olarak yüzde 18 KDV uygulanıyordu.

Böylelikle kentsel dönüşüme girecek riskli yapı sahiplerine önemli oranda vergi indirimi sağlanmış olundu. Bu düzenlemenin kentsel dönüşümü hızlandırması bekleniyor.

DÖNÜŞÜM BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Deprem ülkesi olan Türkiye’de başta deprem olmak üzere diğer doğal afetlere karşı güvenli yapı stoku oluşturmak büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda tüm bölgelerde Bakanlık kontrolünde belediyeler, özel sektör, TOKİ aracılığıyla yoğun kentsel dönüşüm süreci yürütülüyor.

Kentsel dönüşümde KDV oranı yüzde 1'e çekildi
Denizli Oto Ekspertiz