Kentsel dönüşümün büyük önem taşıdığı Avcılar'da çalışmaların hızlanması bekleniyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Kentsel Dönüşüm

Kentsel dönüşümün büyük önem taşıdığı Avcılar’da çalışmaların hızlanması bekleniyor

Kentsel dönüşümün büyük önem taşıdığı Avcılar'da çalışmaların hızlanması bekleniyor

Kentsel dönüşümde 6306 sayılı Kanun kapsamında riskli yapıların bulunduğu yerlerde dönüşüm projeleri çerçevesinde taşınmaz maliklerine ait mevcut inşaat alanının 1,5 katına kadar olan yeni inşaat alanında yapılacak olan konutlara ilişkin taahhüt işlerine yönelik KDV oranı yüzde 1’e indirildi.

Bu gelişmenin özellikle kentsel dönüşümün büyük önem taşıdığı Avcılar gibi bölgelerde çalışmaları hızlandırması bekleniyor.

İstanbul’da olası depreme karşı kentsel dönüşümün yoğun bir şekilde uygulandığı Avcılar’da, ‘Avcılar modeli’ adı verilen çalışma yöntemiyle riskli yapılar yerinde, güvenli ve hızlı dönüşüme alınıyor.

“VERGİ YÜKÜNDEN KURTULDULAR”

Başkan seçildiği günden bu yana Avcılar’da riskli ve güvensiz yapılarını yenileyerek dayanıklı ve güvenli bir kent inşa etmek için gece gündüz çalışmalar yürüttüğünü belirten Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, “Kentsel dönüşüm 20 yılı aşkın bir süredir çözemediğimiz bir problem. Bugün resmi gazetede yayınlanan kararname ile binalarını yenilemek isteyen yurttaşlarımız artık yüzde 18 KDV yükünden kurtulmuş oldular. Vergi yükünden kurtulmuş oldular. İnsan hayatının önemli olduğu yerde KDV’nin olması doğru değildi, bu yanlıştan dönüldü. Uzun süredir bu çalışmayı yürütüyoruz. Sonunda başardık, sonunda kararname yayınlandı. Oldukça mutluyum” şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm için bakan ve milletvekilleri ile görüşmeler yaptığından bahseden Başkan Hançerli, “Yaklaşık 6 ay önce mali müşavirlerle, uzmanlarla, hukukçularla ve kendi bünyemizdeki arkadaşlarla bu yanlışı tespit ettik. TBMM nezdindeki tüm milletvekillerimizle irtibat kurduk. Çevre ve Maliye Bakanlıkları nezdinde görüşmeler yaptık. Cumhurbaşkanımıza ulaşmaya çalıştık. Çok uzun meşakkatli bir çalışma oldu. Tabandan, halktan gelen tüm Türkiye’nin ortak noktada birleştiği ve talep ettiği bir konu nihayetinde başarı ile sonuçlandı. Birlik, beraberlik olumlu bir sonuç verdi. Bu sayede kentsel dönüşüm daha hızlı daha rahat yapılabilecek” ifadelerini kullandı.

Kentsel dönüşümün büyük önem taşıdığı Avcılar'da çalışmaların hızlanması bekleniyor
Denizli Oto Ekspertiz