Kentsel dönüşümün gündemde olduğu Beykoz'da somut adımlar atılıyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Kentsel Dönüşüm

Kentsel dönüşümün gündemde olduğu Beykoz’da somut adımlar atılıyor

Kentsel dönüşümün gündemde olduğu Beykoz'da somut adımlar atılıyor

İstanbul’un Anadolu Yakası ilçesi Beykoz’da çok uzun zamandır kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmaları için girişimler bulunsa da somut gelişmeler yaşanmamıştı.

AA’nın aktardığı habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Beykoz Belediyesi’ne yaptığı ziyarette ilçedeki kentsel dönüşümün müjdesini verdi.

Çavuşbaşı ve Görele mahallelerinde sit alan çalışmalarının yapıldığını belirten Bakan Kurum, 4 bin 100 hektarlık alanda çalışmaların sona yaklaştığını dile getirdi.

AĞUSTOS AYINDA İHALEYE ÇIKIYOR

Bakanlığın ve Beykoz Belediyesi’nin 50 bin vatandaşı ilgilendiren çok hassas bir çalışma yürüttüğünden bahseden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bu çerçevede tabii etaplar halinde Beykoz’umuzdaki imar planı çalışmalarını yürütüyoruz. İkinci alanımız Gümüşsuyu Karlıtepe bölgemiz. Burada da ayrıntılı jeolojik etütlerimizi yapıyoruz. Yerleşime uygun alanları, korunması gereken alanların bir bir tespitlerini yapıyoruz. 214 hektarlık bir alanda da yine Gümüşsuyu’nda, Karlıtepe bölgemizde çalışmamızı yürütüyoruz ve 8 bin 200 vatandaşımızı ilgilendiren bu çalışmayı da inşallah ağustos ayı itibarıyla neticelendirip vatandaşlarımızın imar problemleriyle ilgili sorunlarını da çözmüş olacağız. Beykoz’un geneli için tabii bu ETBAR çalışmalarını ekolojik temelli yürütüyoruz. Bilimsel çalışmalarımızla bir yandan ilçemizdeki o yeşil alanları, doğal yapısını koruyacak, diğer yandan da vatandaşlarımızın imar ve mülkiyet problemlerini çözecek adımlarımızı atıyoruz. Bütün Beykoz’un yıllardır Beykozlu vatandaşlarımızın, İstanbul’umuzun merakla beklediği çalışmaları inşallah yıl sonu itibariyle tüm alanda ETBAR çalışmasını tamamlıyoruz. Beykoz’un genelinde bu tarihi alanlarımızın, sit alanlarımızın korunarak imar problemlerinin de 2022 yılının ilk çeyreğinde, yani mart ayına kadar tamamlayıp vatandaşlarımızın önünü bu noktada açmış olacağız” ifadelerini kullandı.

TOKATKÖY’DE DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR

Beykoz’un bir diğer mahallesi Tokatköy’de de riskli yapıların bulunduğunu belirten Bakan Kurum, “Burada riskli alan ilanı yaptık, vatandaşlarımızla görüşmelerimizi başlattık. Bu çerçevede 660 hak sahibi vatandaşımız var. Burada o doğal yapıya uygun, zemin artı 4’ü geçmeyecek bir proje hazırladık. Bu çerçevede ihalemizi ağustos ayı itibariyle yapıyoruz ve bu bölgede Beykoz’a yakışacak, oradaki riskli yapılarda oturan vatanlarımızın can güvenliği riskini ortadan kaldıracak adımı da yine Bakanlığımız, Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüz ve Emlak Konut Genel Müdürlüğümüz eliyle yapacağız. Ağustos ayı itibariyle inşaatlara başlayıp, önümüzdeki yıl sonu itibariyle de bu alanda inşaatlarımızı tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim etmek üzere sürecimizi yürütüyoruz” diye konuştu.

Kentsel dönüşümün gündemde olduğu Beykoz'da somut adımlar atılıyor