Kentsel dönüşümün simge noktalarından Gaziosmanpaşa'daki birçok projede sona gelindi. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

Kentsel dönüşümün simge noktalarından Gaziosmanpaşa’daki birçok projede sona gelindi.

Mevlana Mahallesi
Mevlana Mahallesi

Türkiye’de kentsel dönüşüm çalışmalarının ilk uygulanmaya başlandığı noktalardan olan İstanbul ilçesi Gaziosmanpaşa’da çalışmalar 2012 yılından bu yana yoğun bir şekilde devam ediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde Gaziosmanpaşa Belediyesi ve TOKİ tarafından yürütülen çalışmalarla depreme dayanıklı modern yaşam alanları oluşturuluyor.

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nden yapılan bilgilendirmeye göre, ilçede kentsel dönüşümün başladığı günden bu yana 3 bin 843 adet konut hak sahiplerine teslim edildi. Bu yılın sonuna kadar ise 4 ayrı projede toplam 2 bin 054 adet konut teslim edilecek.

Kentsel dönüşüm kapsamında hayata geçirilen konutlar deprem yönetmeliğine uygun bir şekilde oluşturuluyor. Projelerde ayrıca nitelikli bir sosyal alan ve yeşil alan da oluşturuluyor.

Mevlana Mahallesi
Mevlana Mahallesi

BU YIL TESLİM EDİLECEK PROJELER

Gaziosmanpaşa’nın Yıldıztabya Mahallesi’nde hayata geçirilen kentsel dönüşüm projesinin 1’inci etap çalışmasında 246 konut ve 34 dükkan inşa ediliyor. Projede 7 bin 500 metrekarelik bölüm yeşil alana ayrıldı. Konutların yıl sonuna kadar teslim edilmesi planlanıyor.

Sarıgöl Mahallesi’ndeki dönüşüm projesinin 1’inci etap çalışmasında da sona yaklaşıldı. Bu etap çalışmasında 796 adet konut ve 13 adet dükkan inşa ediliyor. Proje alanında ayrıca bin 039 araç kapasiteli otopark da inşa ediliyor. Yerinde dönüşüm modelinin uygulandığı projede, konut teslimlerinin yıl sonuna kadar yapılacağı aktarıldı.

Mevlana Mahallesi 1’inci etap kentsel dönüşüm çalışmasında 400 konut, 82 dükkan, 829 araç kapasiteli otopark hayata geçiriliyor. Projede bin 700 metrekare yeşil alan ve peyzaj alanı bulunuyor. Konutların yıl sonu ve 2021 yılı başında teslim edilmesi hedefleniyor.

Karayolları Mahallesi’ndeki 1’inci etap çalışmasında ise 612 konut, 17 dükkan ve 544 adet araç kapasiteli otopark inşa ediliyor. Proje kapsamında 32 derslik lise, kapalı spor salonu, kapalı yüzme havuzu, cami, çocuk parkı, sosyal tesis alanı gibi bölümler de inşa ediliyor.