Kıbrıs'ta konut satın almanın şartları neler? İşte tüm detaylar.. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Kıbrıs’ta konut satın almanın şartları neler? İşte tüm detaylar..

Kıbrıs'ta konut satın almanın şartları neler?
Kıbrıs'ta konut satın almanın şartları neler?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan ve 8 Ekim günü, 46 yıl aradan sonra halka açılan Kapalı Maraş bölgesi, yalnızca o coğrafyanın değil, dünyanın önemli turizm noktaları arasında gösteriliyor. Kademeli bir şekilde açılan Maraş bölgesi, aynı zamanda gözleri Kıbrıs’taki yatırımlara çevirdi.

Kıbrıs’ta faaliyet gösteren gayrimenkul uzmanları, özellikle Ekim ayından bu yana Türk yatırımcıların Kıbrıs’ta gayrimenkul yatırımı yapma arayışında olduğunu ifade ediyor. Ancak Kıbrıslılar dışında olanların adada konut yatırımı yapması için bazı şartlar bulunuyor.

EV FİYATLARI NE KADAR?

Adanın en özel bölgeleri arasında gösterilen Gazimağusa şehri, tatilcilerin her yıl uğrak bölgesi oluyor. Gazimağusa’da son yıllarda konut satışları da arttı. Adanın doğu kısmında yer alan bölgede uygun fiyatlı konutların bulunması yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yatırımcılar, Gazimağusa dışında Girne, İskele ve Lefke gibi bölgelere ilgi gösteriyor. Adadaki gayrimenkul piyasasında İngiliz Sterlini geçerli oluyor.

Gazimağusa sınırları içerisinde arazi fiyatlarının 40 bin sterlin seviyesinden başladığı belirtiliyor. Şehir merkezinde arazi fiyatları 100 bin sterlin seviyesini buluyor. Bölgede konut fiyatları ise 1+1’lerde 30 bin sterlin seviyesinden başlıyor.

KIBRIS’TA KONUT SATIN ALMANIN ŞARTLARI

Kıbrıs’ta konut yatırımı yapmak isteyenler için bazı şartlar uzun zamandır aranıyor. İşte KKTC vatandaşı olmayanlar için gayrimenkul alım şartları:

1- KKTC vatandaşı olmayanlar sadece 1 konut satın alabiliyor.

2- Aile bireyleri, 1 konut satın alma şartından bireysel olarak yararlanıyor.

3- Konut satın alımlarında sözleşme yapmak zorunlu tutuluyor.

4- Satın alınacak gayrimenkulün askeri tesislerden uzak bölgelerde olması gerekiyor.

5- Satış işleminin bakanlar kurulunca onaylanması gerekiyor. 2 ayı bulan onay sürecinden sonra satın alma gerçekleştiriliyor.

6- Konut satın alımlarında rayiç değer üzerinden yüzde 5 oranında KDV, yüzde 3 oranında tapu harcı, sterlin cinsinden elektrik ve su katkı payları ödeniyor.

Denizli Oto Ekspertiz