Kira Sözleşmelerine kiracıyı koruyan yeni ilave Madde ekleniyor! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Kira Sözleşmelerine kiracıyı koruyan yeni ilave Madde ekleniyor!

Konut kiralarında uygulanan kiracıları koruyan maddeler 1 Temmuz itibariyle iş yeri kiraları için de geçerli olacak.

Kiracıları ev sahipleri karşısında koruma amacıyla 2012’de kanunla getirilen bazı kurallar, konut kiralarında uygulanırken kiracıları ticaretle uğraşan işyerlerinde uygulanmıyordu.

Sekiz yıl ertelenen bu koruyucu haklardan, özellikle AVM’lerdeki işyeri kiracıları  yararlandırılmamıştı.

İş yeri kiracıları için 1 Temmuz’un önemli bir tarih olduğunu belirten Sözleşme Hukuku Uzmanı Doç. Dr. Umut Yeniocak “2012’de yapılan kanun değişikliğiyle, konut kiralarında kiracıları zor durumda bırakan maddeler geçersiz hâle getirilmişti.  

İş yeri kiralarında uygulanmayan bu değişiklikler, 1 Temmuz 2020 itibariyle artık iş yerleri için de geçerli olacak.  Yeni bir erteleme yapılmazsa, bu tarih itibariyle AVM’ler başta olmak üzere, kiracısı tacir olan işyeri kiralarında da kiracının elini güçlendiren bu kurallar uygulanmaya başlayacak” diyor.

İŞTE 1 TEMMUZ’DA GEÇERLİ OLACAK HAKLAR!

Hemen her kira sözleşmesinde yer alan, “Kiracı, bir kira bedelini zamanında ödemezse kalan ayların tamamının kirasını peşin olarak ödemek zorundadır” anlamına gelen sözleşme maddeleri, bugün itibarıyla AVM kiracıları başta olmak üzere, kiracısı ticaretle uğraşan kira sözleşmelerinde uygulanabilmekte.

Ancak, ödeme güçlüğü çeken kiracıları zor durumda bırakan bu sözleşme maddeleri 1 Temmuz’dan itibaren kanun gereği geçersiz olacak. 

Aynı şekilde, birçok iş yeri kira sözleşmesinde yer alan “Kiracı kira bedelini zamanında ödemezse şu kadar cezai şart öder” anlamına gelen maddeler de, bugün uygulanabilirken 1 Temmuz itibariyle geçersiz olacak.