Kiraların artmasıyla amortisman sürelerince önemli düşüşler oldu | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiEmlak

Kiraların artmasıyla amortisman sürelerince önemli düşüşler oldu

Kiraların artmasıyla amortisman sürelerince önemli düşüşler oldu
Bir gayrimenkulün kira geliri ile yatırım değerini kaç yıl içerisinde karşılayacağını gösteren değere amortisman süresi deniliyor.

Türkiye genelinde son dönemlerde artan kira fiyatları, birçok bölgenin amortisman süresini de değiştirdi.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Kiralardaki artış sonrasında bu süreler ciddi oranda düştü. Bu da yatırımcıların tekrar gayrimenkul piyasalarına yönelmelerine neden oldu. Kira fiyatlarının yükselmesi, arsa ve inşaat maliyetlerindeki artışları ikinci el gayrimenkul yatırımlarında cazip fırsatlar sunuyor. Konut fiyat endeksi de son bir yılda yüzde 31 oranında arttı ve reel artış oranı yüzde 10,2 oldu” diye konuştu.

İSTANBUL’DA 19 YILA DÜŞEN BÖLGELER VAR

Önceki dönemlerde 30 yıla kadar çıkan amortisman sürelerinin bazı bölgelerde son kira artışlarından sonra 19 yıla kadar indiğinden bahseden Özelmacıklı, “İstanbul, Tekirdağ, Ankara ve Mersin 19 yıl ile amortisman süresi en kısa olan şehirlerimiz. Bu süreleri Antalya, Adana ve Diyarbakır’da 20 yıl, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Van’da 21 yıl, Gaziantep ve Sakarya’da 22 yıl, Bursa ve Denizli’de 23 yıl, İzmir, Kocaeli, Malatya, Mardin, Hatay ve Eskişehir’de 24 yıl, Samsun, Erzurum, Kayseri, Manisa ve Konya 25 yıl hatta Ordu, Trabzon ve Balıkesir’de 30 yıl” ifadelerini kullandı.

3 büyük şehirde amortisman sürelerinin en kısa olduğu ilçeleri aktaran Özelmacıklı, “İstanbul’da sırasıyla Esenyurt, Gaziosmanpaşa, Şişli, Küçükçekmece ve Fatih en kısa amortisman sürelerine sahip ilçeler. Bu liste sıralaması Ankara’da ise Çankaya, Beypazarı, Etimesgut, Çubuk ve Mamak şeklinde. İzmir’e baktığımızda da Konak, Menemen, Buca, Balçova ve Çiğli sıralamasından bahsedebiliriz” şeklinde konuştu

Kiraların artmasıyla amortisman sürelerince önemli düşüşler oldu
Denizli Oto Ekspertiz