Kirazlıtepe'de hayata geçirilecek dönüşüm projesinde detaylar belli oldu. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakToki

Kirazlıtepe’de hayata geçirilecek dönüşüm projesinde detaylar belli oldu.

TOKİ Üsküdar Kirazlıtepe projesi
TOKİ Üsküdar Kirazlıtepe projesi

İstanbul Anadolu yakasında yer alan Üsküdar’ın Kirazlıtepe Mahallesi, uzun yıllardır çarpık kentleşmenin simge noktaları arasında yer alıyor.

Bölgede kentsel dönüşüm çalışmalarıyla nitelikli yaşam alanları kazandırılmaya çalışılıyor. Üsküdar Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) arasında Kirazlıtepe Mahallesi’nin dönüşümü için anlaşmaya varılmıştı.

TOKİ Üsküdar Kirazlıtepe projesi toplamda 2 etaptan oluşuyor. Proje kapsamında toplam bin 372 konut inşa edilecek. Söz konusu etaplar toplam 81 blok tasarımıyla kurulacak. Projede toplam inşaat alanı 263 bin 841 metrekare olarak belirlendi.

Proje alanında ayrıca 95 adet ticaret+ofis, cami, lojman, 24 derslikli okul, bilgi evi, muhtarlık ve aile sağlık merkezi gibi alanlar da inşa edilecek.

İLK ETAPTA ÇALIŞMALAR BAŞLIYOR

TOKİ Üsküdar Kirazlıtepe projesinin ilk etap çalışması olan 2’nci etapta çalışmalar başlıyor. Bu etap çalışmasında 41 blokta toplam 706 konut, 75 adet dükkan inşa edilecek.

TOKİ tarafından yapılan bilgilendirmede, projenin toplam alanı 168 bin metrekare olarak belirtildi. Proje alanının 100 metre doğusunda Büyük Çamlıca Camisi bulunuyor. Ayrıca proje alanının İstanbul Boğazına kuş uçuşu mesafesi 1,7 kilometre olduğu belirtildi.

174 MİLYON TL’LİK PROJE

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde faaliyetlerini sürdüren TOKİ’nin Üsküdar Kirazlıtepe Mahallesi’nde hayata geçireceği dev projenin toplam maliyeti 174 milyon TL olduğu belirtildi. Söz konusu projede yatay mimarili ve sosyal donatıların bulunacağı nitelikli bir yaşam alanı sunulacak.

Denizli Oto Ekspertiz