Kısıtlamanın ardından AVM'lere gidenlerin 2 günlük istatistikleri açıklandı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Kısıtlamanın ardından AVM’lere gidenlerin 2 günlük istatistikleri açıklandı

Salgın sonrası kapılarını açan AVM’lere ilk 2 gün yaklaşık 2.4 milyon kişi gitti. Bu rakam koronavirüs öncesi günlere oranla oldukça düşük. Öte yandan sektör temsilcileri, AVM’lere maskesiz girmek isteyenlerin polise bildirilmesi kararını aldı.

Türkiye’nin koronavirüsle mücadelede sağladığı başarı, bazı sektörlerde normalleşme adımlarının atılmasını da beraberinde getirdi. Bu kapsamda yeni dönemde kapılarını ilk açan yerlerden biri AVM’ler oldu.

11 Mayıs itibarıyla hizmet vermeye başlayan alışveriş merkezilerinde henüz tüm mağazalar açılmasa da haftanın ilk gününden itibaren vatandaşlar AVM’lere gitmeye başladı. Peki ilk 2 günde ortaya nasıl bir tablo çıktı, AVM’ler ve ziyaretçiler tedbirlere ne kadar uydu?

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, hem bu sorulara yanıt verdi, hem de sektörün özellikle sosyal medyada çıkan asılsız haberlerle mücadele etmek zorunda kaldığını anlattı.

Amaç kar etmek değil

AVM’lerin kapılarını açarken kar etmek değil, Türkiye’nin sosyal hayatına katkı sağlayabilmek düşüncesiyle hareket ettiğini belirten Altaş, “Eğer böyle olmasaydı biz mayıs ayında kira almayacağız demezdik. Mayısta tek kuruş gelirimiz olmadan kapılarımızı açmak, vatandaşlarımızı ağırlamak istedik. Normalleşme sürecine elimizden gelen desteği verebilmek adına faaliyetlerimize başladık” dedi.

[AYD Başkanı Hüseyin Altaş. Foto: AA]

Ziyaretçi sayısı 5’te 1’e düştü

AVM’leri ilk 2 gün yaklaşık 2,4 milyon vatandaşın ziyaret ettiği bilgisini paylaşan Prof. Dr. Hüseyin Altaş, şöyle devam etti:

“İlk etapta AVM’lerin bir kısmını açtık. Bildiğiniz üzere ülkemiz genelinde 436 AVM var ve bu süreçte 356 AVM ziyaretçi kabulüne başladı.

Normalde yıllık 2,4 milyar ziyaretçi girişi var ülkemiz genelindeki AVM’lerin. Bu rakamların tabi ki koronavirüs döneminde düşmemesi imkansızdı. İlk 2 gün için normal döneme göre vatandaşların yüzde 20’sinin geldiğini gördük. Bu da günlük 1,2 milyon civarı ziyaretçi yapıyor. İki gün için sayı yaklaşık 2,4 milyon ziyaretçi anlamına geliyor.”