Kocaeli emlak piyasasının oldukça hareketlendiği bildirildi | intHaber.com
Emlak

Kocaeli emlak piyasasının oldukça hareketlendiği bildirildi

Kocaeli emlak piyasasının oldukça hareketlendiği bildirildi
3 üniversitenin bulunduğu Kocaeli’nde Eylül ayıyla üniversitelerin açılışa hazırlanmasıyla kiralık konut piyasası oldukça hareketlendi. Şehirde kiralık konut bulmanın zorlaştığı belirtiliyor.

Özellikle 2 üniversiteye ev sahipliği yapan İzmit’te kiralık konutların oldukça az sayıda olduğu belirtiliyor. Konu hakkında konuşan Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, İzmit’teki problemin kentsel dönüşümün başladığı mahallelerde yaşayanların, dönüşüm süresi boyunca bölgedeki kiralık evlerde kalmasından kaynaklandığını ifade etti.

“KİRALIK EV BULMA KONUSUNDA SIKINTI YAŞANIYOR”

Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin şehre dönmeye başladığını, her yıl 19 bin ila 20 bin civarında yeni öğrencinin de alındığını belirten Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, “Bu öğrenciler, özellikle koronavirüs pandemi sürecine ya da 2 ortaklı kiralık konut tercih edecekler. Pandeminin etkisiyle, insanlar kalabalık ortamdan uzak durmak istediği için yurtlar yerine kiralık daireler öne çıkıyor. Fakat Kocaeli’nde, bizim de anlam veremediğimiz bir şekilde, kiralık daire bulmakta ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Bunun sebebini bulmak için kendimizce analizler yaptık. Özellikle Erenler ve Cedit mahallelerinde kentsel dönüşüm başladı. Dolayısıyla buralardaki insanların yeni bir konut satın almak yerine, kiralık konutlarda barındığını düşünüyoruz. Bu yüzden kiralık ev bulma konusunda bir sıkıntı yaşanıyor” şeklinde konuştu.

SIRAYA GİRİYORLAR

Kiralık ev bulmak isteyen kişilerin bazı emlakçılarda sıraya girdiğini belirten Hacıoğlu, “Sosyal medya ya da diğer yollardan bizi takip eden duyurularımızı gören üyelerimiz bizi arıyor. ‘Bende şu an 5 kişi var, bir diğeri bende 10 kişi bekliyor mutlaka bize haber verin. Öncelik bizim olsun’ gibi talepler geliyor” ifadelerini kullandı.

Kocaeli emlak piyasasının oldukça hareketlendiği bildirildi