Konut alımında kadınların payı en yüksek seviyede | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Konut alımında kadınların payı en yüksek seviyede

Konut alımında kadınların payı en yüksek seviyede

Son yıllarda artış gösteren kadınların konut alımları, 2020 yılında tarihin en yüksek seviyesine ulaştı.

Türkiye genelinde gerçek kişiler adına kayıtlı 187 milyon hisse kaydının toplamda 76 milyonluk kısmının kadınlara ait olduğu görüldü.

Sabah’ta yer alan habere göre, Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi verilerinde geçtiğimiz yıl Türkiye’de 1.5 milyona yakın konut satıldığı görüldü. Erkeklerin yüzde 59.5, kadınların da yüzde 32.2 konut sahibi olurken yüzde 1.6 pay ile 23 binin üzerinde konut da kadın ve erkekler tarafından ortaklaşa şekilde alındı.

500 BİN KONUT SATIŞI

2020 yılındaki konut satışlarında kadınların payı yüzde 32’yi geçerek bugüne kadarki en yüksek seviyeye ulaştı. Verilere göre, geçtiğimiz yıl 500 bin konut kadınlara satıldı.

İstanbul, kadınlara konut satışında ilk sırada yer aldı. Geçtiğimiz yıl İstanbul’da 77 bin konut kadınlara satıldı. Kadınların konut sahipliliği Balıkesir’de yüzde 40.3, Çanakkale yüzde 38.5, Burdur yüzde 37.6, Edirne yüzde 37.3 olurken, Tunceli’de de yüzde 36.6 olarak görüldü.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’deki bireysel tapular içindeki kadınların sayısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’nde (TAKBİS) tüm aktif hisse kayıtlarında gerçekleştirilen sorgulamaya göre, bunların kişiler adına kayıtlı hisse sayısı ile cinsiyete bağlı hisse sayılarına değinen Bakan Kurum, gerçek kişiler adına kayıtlı 187 milyon 556 bin adet hisse kaydı olduğunu kaydederek Bakan Kurum, “Bunlardan cinsiyeti kadın olanların sayısı 76 milyon 76 bini geçiyor. TAKBİS bağımsız bölüm olarak taşınmazlarda, taşınmaz vasfı konut nitelikli olan ve gerçek kişiler adına kayıtlı toplam 20 milyon 741 bin hisse kaydı bulunuyor” diye konuştu.

Konut alımında kadınların payı en yüksek seviyede
Denizli Oto Ekspertiz