Konut dünyası, yabancılara konut satışını tartışıyor | intHaber.com
Emlak

Konut dünyası, yabancılara konut satışını tartışıyor

Konut dünyası, yabancılara konut satışını tartışıyor

Türkiye sınırları içerisinde 250 bin dolar değerinde gayrimenkul yatırımı yapan yatırımcılara vatandaşlık hakkı tanınıyor.

Bu yatırım limiti, 2018 yılında yapılan düzenleme ile 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirilmişti. Yabancılara konut satışını hareketlendiren bu düzenlemeden sonra yeni düzenlemenin yapılacağı ve limitin 500 bin dolara çıkarılacağı konuşuluyor.

Dünya’da yer alan habere göre, konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Mars Investment Genel Müdürü Hakan Bucak, vatandaşlık hakkının son 3 yılda 1 milyar 880 milyon 500 bin dolarlık döviz girdisi sağladığına dikkat çekti.

Limit artışı hakkında görüş bildiren Bucak, yabancılara gayrimenkul yatırımı karşılığı tanınan vatandaşlık hakkı sınırının 250 bin dolardan direkt 500 bin dolara çıkarılmasının sektör paydaşları açısından zorlayıcı olabileceğini ifade etti.

“KADEMELİ ARTIŞ UYGULANMALI”

Gayrimenkul sektörünün son 3 yılda yabancı yatırımcılara yapılan satışta çok önemli mesafe kat ettiğini belirten Mars Investment Genel Müdürü Hakan Bucak, “Sektör paydaşları, şu an 250 bin dolar seviyesinde olan gayrimenkul yatırımı yoluyla vatandaşlık edinimi alt sınırının direkt 500 bin dolara çıkarılması yerine kademeli bir artış yapılmasını öneriyor. Önceden belirlenmiş bir kota sayesinde, ilk aşamada gerçekleşecek keskin geçişin olumsuz etkileri azaltılabileceği gibi kısa ve orta vadede ciddi oranda döviz girdisi elde edebiliriz” diye konuştu.

Türkiye’nin vatandaşlık programında rakip ülkelere göre 250 bin dolar limitle avantajlı olduğunu belirten Bucak, “Ancak vatandaşlık edinimi asgari yatırım sınırının sert bir geçişle 500 bin dolar yapılması durumunda konut satışları olumsuz etkilenebilir. Böyle keskin bir artış yerine örneğin 10 bin ila 20 bin civarında ‘konut satış kotası’ koymak tercih edilebilir. Akabinde bu kotaya özel ve sınırlı olmak kaydıyla 350 bin dolarlık bir geçiş fiyatı belirlenebilir. Böylece yatırımcı nezdinde vatandaşlık programındaki ani değişikliklerden kaynaklanabilecek olumsuz gelişmelerin de önüne geçilebilir” ifadelerini kullandı.

Konut dünyası, yabancılara konut satışını tartışıyor